Dôležitá návšteva na UKF

Minulé číslo ON vám v článku Chceme byť univerzitní prinieslo niekoľko dôležitých  informácií o priebehu komplexnej akreditácie na našej univerzite. Článok odpovedal na to, čo komplexná akreditácia je, aké podmienky musí daná vysoká škola splniť, čo UKF od tohto zložitého procesu očakáva a to, ako a kedy budú prebiehať jednotlivé kroky akreditačného procesu. Aj vďaka pani prorektorke Márii Bauerovej, ktorá mi ochotne poskytla informácie aj pre tento článok vieme, že jednou z dôležitých etáp je návšteva dočasnej pracovnej skupiny Akreditačnej komisie priamo na pôde jednotlivých vysokých škôl. UKF členov komisie privítala 17. – 18. Februára 2009.

Dočasná pracovná skupina bola zložená z  členov Akreditačnej komisie a členov jej pracovných skupín. Cieľom ich návštevy bolo hodnotenie kvality, vzdelávania a výskumu v 11 oblastiach a to: pedagogické vedy, humanitné vedy, historické vedy a etnológia, spoločenské a behaviorálne vedy, fyzika a vedy o Zemi a vesmíre, environmentalistika a ekológia, vedy o živej prírode, informatické vedy, automatizácia a telekomunikácie, inžinierstvo a technológie, lekárske a farmaceutické vedy, matematika a štatistika. Členovia komisie si všímali aj stav priestorového, materiálneho či technického zabezpečenia pracovísk univerzity. Dočasná pracovná skupina navštívila všetkých 5 fakúlt UKF. Jej dvojdňový program bol doslova nabitý povinnosťami. Pracovná skupina absolvovala osobný pohovor s poverenými členmi vedenia fakulty a s garantmi študijných programov, obhliadla si priestory a vybavenie fakúlt, stretla sa so študentmi vrátane doktorandov bez prítomnosti pracovníkov univerzity, preverila výstupy (publikácie, citácie, ocenenia a pod.), prehliadla si univerzitnú knižnicu a ďalšie priestory určené na výučbu, vedeckovýskumnú a ďalšiu tvorivú činnosť.

„Úlohou pracovnej skupiny je vypracovať hodnotiacu správu o UKF, ktorú očakávame v priebehu mesiacov marec – apríl. Z vyjadrenia členov dočasnej pracovnej skupiny vyplynulo, že vývoj na UKF je pozitívny a univerzita zaznamenala nielen kvantitatívny ale aj kvalitatívny nárast.” Takto sa o doterajších výsledkoch návštevy dočasnej pracovnej skupiny Akreditačnej komisie vyjadrila pani prorektorka UKF Mária Bauerová. My vás, samozrejme,  aj naďalej budeme informovať o priebehu procesu komplexnej akreditácie UKF v ďalších čísla ON.

autor článku: Radmila Štelbašská