Bolo nám svetovo!

druha_sutazna_zastavka_-_dabNiektorí študenti UKF sa zapojili do študentských aktivít ešte skôr, ako sa oficiálne začal semester, no napriek tomu im bolo skutočne svetovo! Nitra sa začiatkom septembra opäť pridala k tým slovenským mestám, v ktorých sa konali oslavy Svetového dňa cestovného ruchu. Študenti Katedry manažmentu kultúry a turizmu (KMKaT) ani tento rok nechýbali pri organizácii a aktívne sa zúčastnili tohto jedinečného podujatia.

„Záujem študentov bol veľmi veľký. V roku 2005 sme v podstate začínali s jedným študentom a tento rok ich bolo až 35. Dobrovoľníci sú motivovaní hlavne možnosťou vyskúšať si teóriu v praxi ako organizačnú prácu, sprevádzanie a animačné služby,” povedal viacnásobný organizátor a koordinátor tohto podujatia Mgr. Roman Zima.

Turizmus ako oslava rozmanitosti bol tohtoročnou hlavnou témou a rôznorodosť a farebnosť nechýbali ani v pfarebne_svatoplukovo_namestie-1iatok 18. septembra na Svätoplukovom námestí. Oslavy pod záštitou Nitrianskeho informačného systému (NISYS) prebiehali vo veľkom štýle, čo potvrdzovalo množstvo aktivít a atrakcií pre deti, mládež i dospelých. Najväčším lákadlom bol obrovský farebný teplovzdušný balón, ktorý na konci podujatia odletel s výhercami súťaže pre základné školy o najlepšiu prezentáciu zaujímavostí z nitrianskeho regiónu. Ďalšími atrakciami boli romantická jazda kočom po pešej zóne, bezplatné sprevádzanie v Nitrianskom exprese či možnosť započúvať sa do afrických rytmov v podaní skupiny Afro Campana, ktorá vystúpila na počesť Ghany – hosťujúcej krajiny osláv Svetového dňa cestovného ruchu 2009. Na podujatí nechýbal ani infostánok UKF s množstvom propagačných materiálov, pri ktorom sa zastavil nejeden záujemca o štúdium.

Kreativitu, elán a ochotu prejavili študenti KMKaT počas prípravy vedomostnej súťaže, v rámci ktorej priblížili prostredníctvom stanovíšť šesť nitrianskych pamiatok. Súťažiaci postupne prechádzali jednotlivými zastávkami a takto si hravou formou overili poznatky o Nitrianskom hrade, Pribinovom námestí, Synagóge, Kalvárii, Divadle Andreja Bagara a o pamiatkach pešej zóny. „Študenti si zadané úlohy pripravili poctivo a zaujímavo. Decká, ktoré sa súťaží zúčastnili, sa bavili a niečo nové sa aj naučili. Svetový deň cestovného ruchu 2009 hodnotím veľmi kladne. Nám študentom dávam jednotku, lebo sme všetko zvládli tak, ako sa patrí, a všetci sme si tento deň užili,” okomentovala priebeh akcie jedna z hlavných koordinátoriek študentov Lucia Nováková.

autorka článku: Katarína Javorčíková
autor fotografií: Juraj Novák