Keď sa povie čas

Sekundy, minúty, hodiny, dni, mesiace, ba až rok trvali prípravy na výstavu bakalárskych prác študentov muzeológie UKF. Nešlo len o prezentáciu ich vedomostí, ale o úžasný náhľad do histórie merania času v Číne, Egypte, Európe, staroveku, stredoveku, novoveku, dokonca aj súčasnosti. Nielen 11 vystavených modelov, ale i pútavý film preniesli návštevníkov do pravej hodinárskej atmosféry.

Otvorenie výstavy História merania času, ktoré sa konalo 20. októbra 2009, dopadlo na výbornú. Podpora mnohých mediálnych partnerov, Ponitrianskeho múzea i Nitrianskej komunitnej nadácie sa odrazila na vysokej návštevnosti. V tomto múzeu prezentujú tretiaci z Katedry muzeológie svoje bakalárske práce už po jedenásty raz.

Tento rok je ich síce menej ako po iné roky, no nie na úkor kvality, skôr naopak. Iniciatívni mladí ľudia nám na 11 modeloch predstavili všakovaké spôsoby merania času – od vtokových čí výtokových hodín, cez orchestriálny polyfón, pomedzi kadidlové dračie hodiny až po ohňové hodiny fungujúce na báze sviečky. Zatiaľ čo film a niektoré modely nám ukázali ako funguje pravá hodinárska dielňa, tie ostatné nám predviedli konkrétne modely hodín, aké sa používali v minulosti.

Tvorba projektu trvala s prestávkami celý rok a možno ju podľa slov jednej z aktérov Miriam Bošelovej rozdeliť na etapy. Vyzdvihla najmä pomoc a podporu riaditeľa Ponitrianskeho múzea , ale takisto hlavnej iniciátorky projektu doktorky Prelovskej, profesorky Hečkovej, doktorky Eliášovej a ďalších, bez ktorých by sa tento projekt nikdy nebol uskutočnil. Hoci cieľom výstavy je zaujať najmä našich najmenších, odporučila ju aj širokej odbornej či laickej verejnosti.

Zaujímavý bol model hodinárskej dielne, kde mi študentka Júlia Legeňová vysvetlila, aké nástroje sa kedysi používali a aké sa používajú dnes. Na báze vody zas fungovali vtokové a výtokové hodiny troch šikovných študentiek. Kadidlové, alebo teda dračie hodiny, ktoré vynašli v Čine sa dokonca používajú dodnes. Orchestrálny polyfón  pripomínajúci kyvadlové hodiny mi predstavila študentka Silvia Husárová. Tieňové hodiny, ktoré sa využívali v stredoveku mi ukázala Timea Juhásová.

Na koniec som ešte položila zopár otázočiek aj samotnej iniciátorke projektu a teda pani dr. Prelovskej, ktorá pôsobí na katedre muzeológie UKF.  Podľa  nej je tento ročník síce trošku menej početný, ale študenti sú veľmi šikovní a odviedli veľký kus práce. Nápad prezentovať jednotlivé modely merania na báze experimentov pochádzal taktiež od nich. Pani dr. nám prezradila aj to, že hoci výstava ešte len začala na exkurziu je už prihlásených veľa škôl. Srdečne Vás tam všetkých pozýva, tak neváhajte a príďte sa o zaujímavých experimentoch presvedčiť sami.

autorka článku: Žofia Drugdová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.