Black books

e2809ehrdinoviae2809c_serialu_e28093_manny_fran_a_bernard

Black books, komediálny seriál, dĺžka epizódy: 25 min., počet epizód: 18, VB 2000- 2004 (Channel 4), réžia: Martin Dennis, Graham Linehan, Nick Wood, scenár: Dylan Moran, Graham Linehan, hrajú: Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin Greig

Musím povedať, že hoci mám ku knihám a knižniciam veľmi dobrý vzťah, bola som dosť skeptická, keď mi kamarátka povedala o britskom seriáli z tohto prostredia. Napriek tomu som sa išla pozrieť na stránku iserialy.sk, kde sa nachádzajú všetky tri série.bez_popisku

Bernard Black je mladý, egocentrický neurotik vlastniaci zapadnuté kníhkupectvo Black books, v ktorom vládne neorganizovaný chaos. Pred spoločnosťou ľudí uprednostňuje spoločnosť kníh, cigariet a vína. Zákazníci sú preňho len zbytočným znepríjemnením jeho života a tak sa k nim aj správa, čo je spolu s jeho alkoholickými výčinmi príčinou množstva vtipných situácii. Jeho pomocníkom v kníhkupectve je Manny, bývalý účtovník pôsobiaci (vďaka dlhým vlasom, čudným košeliam a sandálom) dojmom hipisáka, ktorý sa väčšinou márne snaží zachraňovať situáciu. Ich spoločnou priateľkou je susedka Fran, ktorá vedie susedný obchod s „malými blbostičkami” a márne sa snaží „splašiť” nejakého chlapa.

Sledovanie osudov tejto trojice je vynikajúcim spôsobom, ako sa odreagovať od učenia. Kvalitné dialógy, inteligentný aj vulgárny humor, absurdné zápletky – to všetko sa dá nájsť v tomto seriáli, ktorý vrele odporúčam najmä v tomto predvianočnom období všetkým, ktorí sú presýtení americkými romantickými komédiami v hlavnej úlohe so Santa Clausom.

autorka článku: Hana Justová
zdroj foto: www.google.com