Herečka z lekárskej rodiny

herecka_z_lekarskej_rodiny_bez_popisku

Herečka Divadla Andreja Bagara v Nitre Renáta Ryníková mala veľmi pekné detstvo. V jej úžasnej rodine je šesť lekárov a jedna zdravotná sestra, tak nie je nezvyčajné, že aj ona rozmýšľala nad povolaním psychiatričky. Otec ju ponoril aj do jeho ďalšej záľuby – výtvarného umenia. Ona inklinuje aj k literatúre. K herectvu však nebola taká dlhá cesta, ako by sa zdalo.

„Keď som začala chodiť na gymnázium, zistila som, čo je biológia, chémia, fyzika a pochopila som, že to nie je pre mňa. Potom som chcela ísť študovať žurnalistiku, to ma však tiež prešlo. Mojím ďalším snom bolo študovať literatúru a slovenský jazyk v Prešove.”

Všetko sa však zmenilo, keď v štvrtom ročníku začala hosťovať v prešovskom Divadle Jonáša Záborského v hre Na skle maľované. Vyskúšala prijímacie skúšky na Vysokú školu múzických umení v Bratislave a na prvýkrát ju vzali. Do Divadla Andreja Bagara sa dostala hneď po skončení školy. herecka_z_lekarskej_rodiny_bez_popisku„Zavolal mi dramaturg Sveťo Sprušanský, že ma videl hrať v nejakých školských predstaveniach v Bratislave a chceli by ma obsadiť do muzikálu. Od novej sezóny som bola herečkou DAB a som tu už šesť rokov.”

Renáta hrá aj v troch predstaveniach v divadle GUnaGU. Počas svojej hereckej kariéry hrala v niekoľkých predstaveniach Divadla Aréna, v Štúdiu 12, agentúrnom divadle Diva production, divadelnom združení Meteorit, Teatre Tatre, či divadelnom spoločenstve Le Mon.

Postavu, ktorá je doteraz jej srdcovou záležitosťou, dostala ešte počas štúdia na VŠMU. „Bola to ruská súčasná hra od Vasilija Sigareva a volala sa Čierne mlieko. Moja postava sa volala Šura a hrala som partnerský vzťah s Radom Hudecom. Bola to vynikajúca katarzná tragikomédia, ktorá sa každého dotkla. Je to síce spätne niekoľko rokov, ale lepšiu postavu som odvtedy nedostala.”

V živote herca sa však vyskytnú aj postavy, ktoré mu nesadnú a necíti sa v nich dobre. „Myslím si, že neexistujú malé a veľké postavy. Existujú len vďačné a nevďačné postavy. Ja ako nevďačnú vnímam svoju úlohu v Divotvornom hrnci.”

Naopak v poslednej postave (Marion v predstavení Šťastné a veselé) sa Renáta našla. „Pre mňa je to najlepšia postava, akú som tu za celých 6 rokov dostala. A pritom ju hrám iba “náhodou”. Herečka, ktorá ju mala hrať otehotnela. V tejto postave sa cítim úplne najlepšie. Som hysterická, som afektovaná, chovám sa podobne ako ona, kopec mojich známych sa smeje, že nič nemusím hrať, som tam len sama sebou.”

Netradičný relax

Aj keď každý Renátin deň je iný, začína a končí sa rovnako. „Ráno nedokážem vstať. Nikdy a nikam. Večer sa vždy strašne najem, pre jedlo mám slabosť.” Okrem skúšok a predstavení učí na konzervatóriu umelecký prednes a na UKF si robí v hudobno – dramatickom odbore doktorandúru. Študentov učí techniku reči a herectvo. Najväčší relax, keď nemá žiadne povinnosti, jej však prináša triedenie. „Neustále triedim. Raz za štvrť roka vyradím oblečenie, vytriedim náušnice, prstene, šálky, papiere, knihy podľa tematiky… Vytriedim kopec kvalitných dobrých vecí a zavolám svojich priateľov a známych. To je môj najväčší relax, vtedy myslím na čo chcem a nič ma nebrzdí.”

logo-dabBoom slovenských seriálov ju ešte nezachytil. Zahrala si len epizódne postavy, stále však čaká na svoju príležitosť.

Renátin odkaz pre študentov UKF je jednoduchý: „Nie je dôležité prežiť život v našom osobnom šťastí, sláve a úspechu, ale myslím si, že každý by mal aspoň trochu myslieť na planétu Zem a veci s tým súvisiace, lebo takto sa naozaj ženieme do záhuby. Keby som bola vplyvným a známym človekom, tak by som určite robila osvetu v tomto smere.”

autorka článku: Lenka Káčerová
zdroj fotografií: Collavino