Získaj 333 € a vyfarbi svet po svojom!

logo_mnf_v_krivkach

Mladí nitrianski filantropi vyhlasujú 7. kolo svojho grantového programu. Opäť tak ponúkajú mladým aktívnym ľuďom vo veku 15 – 26 rokov vynikajúcu možnosť získať financie na ich nápady. Žiadosti o grant je možné posielať už teraz. Uzávierka predkladania projektov do nového grantového kola je 12. februára 2010.

Máte nápady, plány, sny, či chcete pomôcť svojmu okoliu, no k úspešnej realizácii vašich predstáv stále chýbajú financie? Buďte originálni, nápadití a pohotoví a využite možnosť získať podporu. Svoje nápady hoďte na papier, vypracujte jednoduchý projekt a zabojujte o získanie grantu v hodnote 333 €. Mladí nitrianski filantropi (MNF) už podporili množstvo zaujímavých projektov z rôznych oblastí spoločenského života, vytvorili priestor pre mladých umelcov, ochrancov prírody a znevýhodnené skupiny ľudí a umožnili tým množstvo výletov za kultúrou, zdravím a prírodou. Ak cítite, že práve váš nápad by dokázal zmeniť a vyfarbiť svet, neváhajte a vykričte do sveta spôsob, akým práve vy namaľujete krajší obraz reality.

Filantropia aj na univerzitáchburza_mladych_nitrianskych_filantropov_2009

Som filantrop. Veta, ktorú o sebe môže povedať skupina mladých ľudí, ktorí realizujú svoj vlastný program pri Nitrianskej komunitnej nadácii (NKN). Byť filantropom nie je tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Lásku k ostatným ľuďom a k prostrediu, v ktorom žijeme, musíme nosiť predovšetkým v srdciach. Filantropia nie je len o drahých daroch. Filantrop je človek, ktorý nezištne pomáha. Rôznymi formami.

Filozofia programu MFN je postavená na pomoci mladých mladým. Nitrianski filantropi administrujú vlastný grantový program, v rámci ktorého prerozdeľujú financie na projekty, ktoré si podávajú mladí ľudia od 15 do 26 rokov. Ich aktivity prinášajú nové priateľstvá, skúsenosti aj zábavu. Program však prirodzene učí mladých ľudí byť zodpovednými a dáva im priestor na realizáciu, komunikáciu v tíme, osobné stretnutia s rovesníkmi, ktorým financie poskytujú a dokorán otvára dvere tvorivosti. Na nezaplatenie sú predovšetkým osobné monitoringy, pri ktorých mladí filantropi naživo vidia plody svojej práce. Okrem manažovania programu sa členovia aktívne zapájajú do rôznych aktivít nadácie. Pomáhajú pri kampaniach, pri rôznych akciách, stretávajú sa s mnohými zaujímavým ľuďmi spoločenského života v Nitre a jej okolí. Keďže program funguje na celosvetovom princípe, členovia sa môžu v rámci vzdelávania v programe dostať za hranice Slovenska a vymieňať si tak skúsenosti so zahraničnými kolegami.

Ak by vás zaujímalo viac o živote a činnosti skupiny mladých nitrianskych filantropov, stačí kliknúť na stránku www.filantropi.nkn.sk alebo napísať na adresy filantropi.nkn@gmail.com či rstelbasska@nkn.sk. Tešíme sa na vaše reakcie.

slavka_gasperovaBarbora MlejováDo programu mladých nitrianskych filantropov sa zapojili aj študenti UKF, medzi nimi i členky neformálnej skupiny Zelená Zebra Slavomíra Gašperová a Barbora Mlejová so svojím projektom Prejdime na zelenú k umeniu, zameraným na podporu mladých umelcov. Vrcholom projektu bola vernisáž prác mladých autorov s názvom Portrét dneška. Takto vidia spoluprácu s mladými filantropmi dievčatá zo Zelenej Zebry.

ON: Ako ste využili financie z grantu od MFN?

Slávka: Zorganizovali sme výstavu amatérskeho umenia, nazvali sme ho „mladým umením“, pretože tam boli vystavené výtvarné diela, úžitkové umenie, fotografie, ale aj básne výlučne mladých ľudí do 26 rokov. Výstava mala názov Portrét dneška a trvala dva týždne.

ON: Realizovali by ste tento projekt aj bez peňazí, ktoré ste získali?

Slávka: Samozrejme, keby sme nedostali finančné prostriedky od NKN, skúšali by sme to inde, ale mali by sme to oveľa ťažšie. Podarilo sa nám pokryť celý projekt peniazmi od MNF, a tak sme nemuseli zháňať ani ďalších sponzorov.

ON: V čom vidíte najväčšie pozitívum celého projektu?

Baša: O podobné granty môžu požiadať len zaregistrované OZ či nadácie. MNF poskytujú takúto možnosť aj neformálnym skupinám. Nič teda nebráni v realizovaní dobrých nápadov.

ON: Stretli ste sa aj s nejakými nepríjemnosťami?

Baša: Zo strany MNF sme sa nestretli so žiadnymi nepríjemnosťami.

Slávka: Možno ekonomické zúčtovanie na konci projektu nebolo veľmi príjemné a jednoduché, ale koho by už bavila matematika? 🙂

ON: A čo skupina MNF, cítili ste ich pomoc, ochotu a osobnú zaangažovanosť?

Slávka: Spoznali sme sa s nimi najmä pri úvodnom rozhovore. Slečny, ktoré sa starali o náš projekt, sa potom prišli pozrieť aj na „výsledok“, teda na vernisáž výstavy. Náš projekt poznali, vedeli, o čom je a veľmi sa tešili, že nám všetko perfektne vyšlo!

ON: Odporučili by ste mladým ľuďom zapojiť sa do programu?

Slávka: Určite áno! Je to veľmi dobrá skúsenosť. Zoznámili sme sa s novými ľuďmi, získala som mnohé kontakty a cenné skúsenosti v oblasti organizovania spoločenských udalostí.

logo_nkn1ON: A šli by ste do toho znova?

Baša: Už teraz pracujeme na tom, aby sme sa vo februári mohli opäť uchádzať o grant pre ďalší projekt.

autorka článku: Radmila Štelbašská
fotografie:  autorka, NKN

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.