Narodeninová premiéra Kolumbíny

dsc_0436Presne šesťdesiat rokov ubehne 15. januára 2010 od vzniku Divadla Andreja Bagara v Nitre. Dňa 14. januára 1950 bola uvedená v Nitrianskom krajovom divadle historický prvá premiéra. Pri príležitosti tohto jubilea pripravujú divadelníci hru s názvom Kolumbína, pod vedením režiséra Emila Horvátha.

Inscenácia pochádza z dielne francúzskeho dramatika Jeana Anouilha, ktorého hry sú obľúbené v celej Európe. Diváka zavedie priamo do atraktívneho prostredia divadla a je zmesou komických situácií. Príbeh sa odohráva v období prvej svetovej vojny a nie je v ňom núdza o lásku, odpustenie, žiarlivosť, ale aj flirt. Hlavnou hrdinkou je mladá, nežná a nevinná Kolumbína, ktorá v prostredí divadla spoznáva okrem iného aj obdiv a zbožňovanie mužov. Jej meno má symbolizovať nežnosť a nevinnosť, keďže vo francúzštine znamená „nevinný púčik”.

A čo hovorí na inscenáciu samotný režisér, herec a pedagóg Emil Horváth? „Táto hra je o láske a láska zaujme každého. Pre diváka je vždy atraktívne aj divadlo, veď podstatu hrania nájdeme tiež v živote. Aj samotný autor dôverne poznal divadelné prostredie. Jeho sila ako dramatika spočíva najmä v jeho sarkastickom humore, pomocou ktorého rieši vzťahy medzi mužom a ženou.” Nová jubilejná inscenácia Kolumbína zavíta do divadla v premiére 15. januára 2010 a predstavia sa vám v nej Eva Pavlíková, Marcel Ochránek, Klaudia Kolembusová, Juraj Loj, Ivan Vojtek st. či Juraj Hrčka.ka

Jubilant v jubilejnom divadledsc_0430

Spolu s divadlom oslavuje svoje životné jubileum- 80 rokov aj zaslúžilý umelec, nitriansky herec Jozef Dóczy. Herec a komik, rodák z Nitry, ktorý bol niekoľkokrát ocenený je aj dnes váženým členom súboru Divadla Andreja Bagara.

Jozef Dóczy sa narodil 19.11. 1929 v Nitre a po prvýkrát sa predstavil na divadelných doskách v roku 1955. Aj vďaka jeho sympatickému výzoru, ale najmä znamenitým hereckým schopnostiam, si ho všimol Andrej Bagar, ktorý mu ponúkol angažmán vo svojom divadle. V divadle pôsobí už vyše päťdesiat rokov a stihol stvárniť viac ako 150 postáv. Účinkoval vo viacerých filmoch, televíznych inscenáciách, rozprávkach pre deti, okrem iných aj v populárnom Svákovi Raganovi alebo filmovej verzii Adama Šangalu.

V roku 1995 dostal Jozef Dóczy Cenu mesta Nitry za celoživotný prínos a výrazný rozvoj divadelného i filmového umenia a v roku 2001 bol ocenený Cenou Jozefa Kronera za celoživotné dielo. „Celý svoj život som venoval jednému mestu, jednému divadlu a jednej žene,” vyjadril sa herec pri príležitosti svojich narodenín. „Som šťastný, že som v Nitre a snažím sa robiť dobré divadlo,” dodal.

logo_dabautorka článku: Slavomíra Gašperová
autor fotografií: Peter Raškovič