Školné neškolné

Večný problém vysokého školstva – poplatky za štúdium – zapríčiňujú čoraz viac škandálov okolo vysokých škôl.

Nezisková organizácia celoživotného vzdelávania brala od svojich poslucháčov (oficiálne nie študentov Trenčianskej univerzity) poplatok asi 550 eur za rok. Následne ich bývalý rektor TnUAD Miroslav Mečár preradil priamo do 3. ročníka riadneho štúdia. Inštitút manažmentu Kežmarského regiónu údajne zarobil na sprostredkovaní vyučovacej miestnosti pre externistov niektorých škôl, keď si priestory prenajal za 4583 eur, no za semester pýtal takmer 50 tisíc eur. Prešovská univerzita poberá od štátu peniaze, keďže u nej externisti z Dubnice nad Váhom neplatia školné oficiálne, neoficiálne ho však odvádzajú neziskovke Erves. Rektor PU René Matlovič podal podnet na prokuratúru kvôli zneužitiu hlavičky PU a dištancuje sa od akejkoľvek spojitosti s organizáciou Erves. Dvadsať externistov chce obžalovať Univerzitu sv. Cyrila a Metoda, keďže stratila nárok udeľovať diplomy z matematiky a slovenčiny a tvrdí, že poslucháči nikdy neplatili školné.

autor článku: Lukáš Božik