Nástrahy jari

únava

Koniec skúškového obdobia, letný semester, ale aj únava, či depresia ohlasujú študentom príchod jari spoľahlivejšie ako lastovičky. Pocit vyčerpanosti, úbytok fyzických i psychických síl, rozladenosť a apatia sú klasickými symptómami jarnej únavy.

Dlhé zimné večery, pochmúrne počasie a striedanie teplôt si každú jar vyberajú krutú daň. Kým v zime sme energiu čerpali z letných zásob slnečnej energie, s príchodom jarných mesiacov tieto zásoby dochádzajú. Svetlo totiž podporuje tvorbu hormónov a obnovu buniek. Navyše sa počas zimy vytvorilo veľké množstvo hormónu spánku melatonínu, ktorý sa odbúrava veľmi pomaly. Teplejšie počasie spôsobuje spomalenie krvného obehu – pri zvýšenom teple sa cievy rozťahujú a krvný tlak klesá. A tak, hoci je slnečné počasie a naša nálada by taká tiež mala byť, my máme chuť ostať v perinách. Práve preto sa stránky všetkých magazínov zapĺňajú rôznymi typmi ako nad jarnou únavou zvíťaziť.
Mnohí odporúčajú očistné kúry, ale všetci dobre vieme, že v tomto období, kedy je semester v plnom prúde, a študentské žúry tiež, je detoxikácia organizmu nereálna. Smiech a tanec však pomáhajú uvoľňovať hormón šťastia endorfín, podobne ako šport. Ráno si teda pokojne dajte na čas, aby ste mohli dobiehať autobusy, no a pri „surfovaní“ v preplnenej „dvojočke“ si ponaťahujete svalstvo.
Menej fajčiť, nepiť kávu či alkohol a jesť ovocie a zeleninu sa odporúča celoročne. Snažme sa aspoň obmedziť študentské neresti a pridať jednu paradajku a jablko denne. Nedostatok vitamínov totiž spôsobuje aprílovú epidémiu leňochitídy, ktorou trpia (občasne či trvalo) všetci študenti.
Ak vás čaká ráno nepríjemná prednáška
otvorte okno a dajte si studenú sprchu. Nič vás nepostaví na nohy rýchlejšie. Zívajte – telo tým totiž prijíma viac kyslíka a vy si pritom ponaťahujete všetky tvárové svaly. Pri hrozivom pohľade profesora ho neváhajte s dôležitosťou zívania oboznámiť.
V čase blížiacich sa predtermínov, zápočtov, odovzdávania seminárok atď. určite využijete naše tipy, ako si učenie zjednodušiť. Podľa výskumov si človek najlepšie pamätá to, čo vidí a počuje. Preto je ideálne čítať si poznámky nahlas. Môžeme tým síce nahnevať „okolosediacich“, no aspoň nám nejaké vedomosti „uviaznu“ v hlave. A keď sú nudné texty okrášlené farbami zvýrazňovačiek, hneď sa na ne lepšie pozerá. Predtým, než prejdeme na nové učivo, si zopakujeme to, čo už vieme. Posilní to sebavedomie a dodá silu do ďalšieho (m)učenia. Zložitú poučku si najľahšie zapamätáme, ak ju zosmiešnime. Záchvatom smiechu možno stratíme zopár minút, ale smiech je lepší než plač (ten príde po skúške).
Hoci je jarná únava účinnou výhovorkou všetkých lenivcov, dá sa nad ňou zvíťaziť. Vitamíny, oddych a neustále sa zväčšujúce kopy skrípt vás určite spoľahlivo nakopnú. A nezabudnite! Dobrou nálada možno nevyrieši všetky vaše problémy, ale otrávi toľko ľudí, že stojí za to si ju udržať :).

autorky: Zuzana Benková, Žofia Drugdová
foto:  Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.