Editoriál 01/10

foto-editorial-01-2010S našimi bratmi Čechmi máme opäť niečo spoločné. Konkrétne sa pod naše zblíženie podpísali študenti z Plzne a Trenčína. Urobiť si ťahák na skúšku je síce bežná prax, ale byť natoľko inteligentný, že „zmáknete“ magisterské štúdium za rok, to už chce poriadnu dávku intelektu. A peňazí. A známostí. Alebo sa na ten intelekt radšej vykašleme, nie? Aby toho nebolo málo, na viacerých univerzitách sa prevalila kauza o nelegálnom školnom, ku ktorému sa zrazu nikto z kompetentných nehlási. Aj slovo „univerzita“ ako také už začína byť skôr vzácnym označením, keďže ho mnohé vysoké školy stratili spolu s možnosťou udeliť titul v istých odboroch. Pomaly sa nám tu vytvára skutočne zaujímavá mozaika.

Ako študent UKF mám teraz pocit hrdosti. Nie, nemusel mi ho nikto nanútiť zákonom, ani si k tomu nespievam hymnu, prišiel sám od seba. Študujem na skutočnej univerzite, neplatím nelegálne školné a mám istotu, že po skončení dostanem titul vďaka vedomostiam a nie kvôli plnej peňaženke. Hoci na našej alma mater často vidím chyby, súčasný stav vo mne vyvoláva ozajstnú spokojnosť. Nech to znie akokoľvek pateticky, treba si vedieť vychutnávať svetlé momenty, keď tu reálne sú.

Buďte teda hrdí na čokoľvek, čo vám v poslednej dobe vyšlo, tešte sa, dobite po zime baterky a takto pozitívne naladení si prelistujte Občas nečas, časopis, ktorý študuje s vami.

Príjemné čítanie za celú redakciu želá

Lukáš Božik