Nie sú z inej planéty

poster-bez-popiskuAko žijú, čo pijú a jedia, čo si vážia, koho milujú, koho rešpektujú, koho nie, ako sa zabávajú, akí sú. Toto a omnoho viac ste sa o Araboch a ich svete mohli dozvedieť 15.4.2010 v akropole Filozofickej fakulty UKF. Ak aj vy žijete s predsudkami, v Araboch vidíte teroristov, fanatických vyznávačov Islamu, ak si myslíte, že v krajinách Arabského sveta zastal čas, prečítajte si tento článok.

Študenti odboru Blízkovýchodných šd8b6d98fd98ad988d981d98f-d8a7d984d8a3d98ed8b9d990d8b2d991d8a7d8a1-d88cmili-hostia-prihovor-v-oboch-jazykochtúdií sa často stretávajú s predsudkami a mylnými názormi o kultúre a živote Arabov. Práve preto sa rozhodli povedať verejnosti viac o Arabskom svete a ukázať im, že každá kultúra má rovnaké právo na to, aby ju nesúdili a odsudzovali tie ostatné. Skupina študentov spolupráci s ich pedagógmi pripravila Arabský večer, na ktorom odznelo niekoľko zaujímavých prezentácií. Vedeli ste, že pomer študujúcich žien v arabských krajinách vzrástol v posledných rokoch na dvojnásobok a v niektorých krajinách dokonca na štvornásobok? Nie, čas sa tam naozaj nezastavil. Aj silná patriarchálna spoločnosť sa mení, aj keď pomalšie ako väčšina krajín sveta. Z prísnych zákonov sa povoľuje, no základ spoločnosti, zvyky a tradície si Arabi ctia viac, než čokoľvek. Ako odznelo v jednej z prednášok: sú hrdí, majú dobrú pamäť, sú pohostinní a cnostní.

Teraz viemehommos-baklawa-datlova-rolada-takto-nas-pohostili viac

Študenti sa vo svojich prezentáciách venovali postaveniu ženy v arabskej spoločnosti, predstavili Beduínov a ich spôsob života, arabské pozdravy a oslovenia, tradičné jedlo a nápoje. Bohužiaľ, kvôli časovej tiesni sa nestihli niektoré zaujímavé prednášky. Dominika Beňová, jedna z realizátorov projektu: „Keďže nás čas tlačil, nestihli sme vystúpiť s prednáškami o objavoch a vynálezoch, živote v meste, na vidieku a v púšti, o pravej arabskej káve a jej význame v každodennom živote Arabov či zážitky našich spolužiakov zo Sýrie a Jordánska.“

Chuť, vôňa a temperament Arabského sveta

Arabský večer bol prístupný širokej verejnosti, ktorá mala možnosť ochutnať jedno-z-prekvapeni-vecera-arabske-tanecnicepravú arabskú kávu s kardamomom, čaj a niektoré tradičné jedlá. O konkrétnych jedlách nám niečo prezradila ďalšia realizátorka projektu Darina Štelbašská: „Počas prednášok si hostia mohli vychutnať Hommos, teda cícerovú pomazánku, arabské cukrovinky ako Baklawa, datlová roláda a mix niekoľkých druhov orechov.“ Nechýbali ukážky arabských tancov aj s výkladom o ich význame a blahodarných zdravotných účinkoch. Prítomných oslovili a presvedčili nielen prednášky študentov, ale aj neopakovateľná atmosféra, ktorú sa usporiadateľom podarilo vytvárať počas celého večera. Na jeho realizáciu v rámci projektu „Arabský svet – iná polanéta?“ získali študenti grant od Mladých nitrianskych filantropov, ktorí pôsobia pri Nitrianskej komunitnej nadácii. Financie poskytla aj katedra Manažmentu kultúry a turizmu zo štipendijných prostriedkov UKF v Nitre.

Arabský svet-Iná planéta? Na otázku, ktorú položil samotný projekt si musí každý odpovedať sám. Možno pomôže ďalšia otázka. Ktorá kultúra je tá normálna, správna a civilizovaná? Máme na ňu patent?

.

autorka článku: Radmila Štelbašská
autor fotografií: Michal Lukačovič
plagát: študenti Blízkovýchodných štúdií

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.