Sherlock Holmes alebo Prečo sa sir A. C. Doyle v hrobe obracia

sherlock-holmes-alebo-preco-sa-sir-a-c-doyle-v-hrobe-obracia-2Sherlock Holmes, akčný/dobrodružný/krimi, 128 min., VB/Aus/USA 2009, réžia: Guy Ritchie, scenár: Michael R. Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg, hrajú: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong, Kelly Reilly

Autor série detektívok a „otec“ najslávnejšieho detektíva všetkých čias by týmto filmovým spracovaním asi nadšený nebol, ale, našťastie, táto snímka sa ani nesnaží tváriť, že by sa o niečo také pokúšala. Jednoducho, takto to asi vyzerá, keď režisér nespracováva knižnú predlohu, len si z nej požičia zopár postáv. Koniec koncov, Guy Ritchie je režisér, ktorý vôbec nič nerobí tradične. Už úvodné scény prezrádzajú, že o akciu nebude vo filme núdza a určite nepôjde o Sherlocka Holmesa, akého sme si predstavovali.

R. Downey ho stvárnil ako detektíva, ktorého hlavnou zbraňou síce je jeho intelekt, ale pre každý prípad ovláda aj bojové umenia a, snáď okrem technického vybavenia, v ničom nezaostáva za Jamesom Bondom. Ani jedno z toho mu však nemôže pomôcť pri prehováraní dr. Watsona (J. Law), aby mu aj naďalej pomáhal pri riešení detektívnych rébusov. Ten sa totiž plánuje venovať rodinnému životu so svojou nastávajúcou Mary (K. Reilly). To je niečo, čo Sherlockovi určite nehrozí. Je totiž zaľúbený do Irene (R. McAdams), ktorá vedie rovnako nebezpečný život ako on – je zlodejka a špiónka. Všetci traja sa musia veľmi snažiť, aby sa im podarilo (čo iné ako) zachrániť svet. Ich hlavným protivníkom je lord Blackwood v podaní M. Stronga (zjavne jeden z režisérových obľúbencov – objavil sa aj v Revolveri a RocknRolle – a vie, ako hrať toho zlého). Ten sa snaží ovládnuť Anglicko a celý svet využitím svojich tajomných schopností. Podobne ako v knihe Pes baskervillský všetko má aj racionálne vysvetlenie, len naň treba prísť. A ako vraví motto filmu, Sherlockovi nič neunikne.

Čo sa týka obrazovej stránky, o ktorú sa postaral Philippe Rousselot (na svedomí má aj Planétu opíc, Constantine a Charlie a továreň na čokoládu), prostredie Londýna z konca 19. storočia je zobrazené dosť nekonvenčne, takmer fantazijným spôsobom. Mnohí filmoví tvorcovia využívajú na zachytenie tejto atmosféry chladné farby, Rousselot práve naopak. Filmu skutočne nechýba dynamika a pri pozeraní na veľkom plátne môže mať divák pocit, že nevie, kde mu hlava stojí. Rýchlosť a chaotickosť sú filmu v niektorých prípadoch trochu na škodu. Plusom však je hudobná stránka – Hans Zimmer (Rain Man, Pearl Harbor, Posledný samuraj) dostal za hudbu k snímke Zlatý glóbus.

Nemôžem si pomôcť, od tohto filmu som čakala trochu viac. Nechýbajú tu síce dobré efekty, celkom slušne vystavaná zápletka s mysterióznym nádychom a prekvapujúce rozuzlenie, ale je jasné, že tohto Sherlocka Holmesa si nikto nepozrie dvakrát. Aj tak však ponúka dve hodiny celkom dobrej, „neškodnej“ zábavy.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.