Športovci v školských laviciach

hadajte-ktore-z-dievcat-je-moravcovaNa výstavu s metaforickým názvom „Športovci v laviciach“ v synagóge som sa veľmi tešil. Na moje veľké prekvapenie šlo naozaj doslovne o to, čo stojí v názve. Dozvedel som sa teda veľmi zaujímavé veci o tom, ako si počínali slovenskí športovci, keď ešte drali školské lavice.

Príliš sa vám v škole nedarilo? Ak z toho máte komplexy, po návšteve tejto výstavy sa určite stratia. Autori na ukážku vybrali niekoľko slovenských reprezentantov. Najmä deti poteší a povzbudí fakt, že ani ich športové vzory nie sú dokonalé. Poďme si teda trošku požalovať na niektoré naše hviezdy:

Jeden z najvýznamnejších slovenských hokejistov Jozef Golonka za svojej kariéry odohral za reprezentáciu 134 zápasov, nastrieľal 82 gólov a na MS získal 4 strieborné a 4 bronzové medaily. Známe fakty. Ale ako študoval? Aby mohol športovať, musel mať priemer do 2,5, ktorý mu vždy kazila známka zo sprkazdy-zo-sportovcov-obsadil-jednu-tabuluávania. Ako tretiak dosiahol aj svoje prvé úspechy v tenise.

Richard Kapuš, päťnásobný majster Corgoň ligy za Slovan Bratislava, nám na MS v Petrohrade pomohol vybojovať striebro. Záľubu v učení však podľa vlastných slov nenašiel. Musel zmeniť svoju strednú školu, lebo v nej nemali pochopenie pre jeho hokejové vymeškávanie. V ďalšej boli zase samí chalani a nedokázali si zorganizovať ani stužkovú. Richard nemal rád slovenčinu ani ruštinu – na vysvedčení z nich mal trojku, inak však mával jednotky a dvojky. Čo mal z telesnej výchovy je, myslím, jasné.

Dominik Hrbatý – úspešný slovenský tenista. Školu sa snažil brať poctivo a zlé známky ho škreli. V slohu na tému „Čím chcem byť” napísal, že sa chce stať tenistom. Učiteľka mu na to povedala, že také povolanie neexistuje.

Bratia Hochschornerovci, dvojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome, majstri sveta aj Európy, niekoľkonásobní víťazi svetového pohára, mali prezývku partizáni, lebo z nich bolo ťažké dosť čo i len slovo. Keď učiteľka vyvolala Hochschornena, vždy im zostala ešte nádej, že myslí toho druhého. Ukázali aj poznámky v žiackej knižke: „Nemám D.Ú.,” „Zase sa naháňam.”

maly-jozko-golonka-uprostred-velkych-hracovMartina Moravcová sa od vyššie vymenovaných pánov líši – celkom sa jej darilo a maturita jej dopadla na výbornú. Jej predmetmi bola slovenčina, angličtina, NOS-ka a zemepis – všetko mala za výbornú, bifľoška.

Najlepšie to všetko vystihol R. Kapuš: „Každý by sa mal venovať tomu, čo mu ide najlepšie.” Naši športovci si vybrali dobre a dnes nám robia vo svete dobré meno. Všetkým nám teda želám, aby sme sa naplno venovali tomu, čo nás napĺňa, lebo len v tom môžeme vyniknúť.