Chceš byť úspešný? Tak buď!

Aj ty si počas filmov o amerických biznismenoch, sediacich v kanceláriách na najvyšších poschodiach mrakodrapov, závistlivo brúsiš zuby? Chceš mať raz rozprávkový plat, priestrannú kanceláriu a vlastnú asistentku? Chceš to v živote dotiahnuť ďaleko, ale obávaš sa, že štúdium na univerzite ti k tomu nepomôže? Je to pravda, nepomôže, potrebuješ toho o trošku viac! Občas nečas Ti ponúka pár tipov…

Neflákaj školu

Traduje sa, že univerzitný titul je polovicou profesijného úspechu. Áno, je! A preto študuj, študuj a študuj. Nezáleží na tom, či cez skúšky prechádzaš s Éčkami alebo Áčkami, podstatné je, že to neflákaš a ideš ďalej! Zamysli sa však nad tým, či na tie Áčka skutočne nemáš. Aj peniažky za prospechové štipendium ťa potešia a motivujú pri ďalšom štúdiu.

Hľadaj si prácu

Ak ti to rozvrh dovoľuje, poobzeraj sa po práci. Zarobíš nielen nejaké eurá na študentské úlety, ale predovšetkým získaš cenné skúsenosti. Zapamätaj si, že čím dlhší a zaujímavejší je tvoj životopis, tým lepšie! Máš úplne nabitý rozvrh? Nájdi si prácu na leto – ale tak, aby si stíhal aj festivaly, stanovačky a opekačky. Hľadaj si prácu podobnú tvojmu odboru alebo tomu, čomu sa chceš v budúcnosti venovať. Ak chceš byť úspešným manažérom, umývanie riadov v pizzérii za najbližším rohom pre teba nie je to pravé orechové. Tvoja škola a práca by mali ísť ruka v ruke, preto nepodceňuj ani jedno, ani druhé a správne si zatrieď čas.

Všímaj si svoje okolie

Prechádzaš sa okolo hypermarketu a všade sa povaľujú samé odpadky. Povieš si: „Toto by sa malo upratať,” a dobrá myšlienka je na svete! Prečo nezorganizovať dobrovoľnú upratovaciu akciu spojenú s piknikom? Takéto projekty navyše podporujú mnohé neziskové organizácie, napríklad Nitrianska komunitná nadácia. Toto je zároveň ďalšia vec, ktorú si môžeš pripísať do svojho životopisu. Tvoj budúci zamestnávateľ uvidí, že si šikovný mladý človek, ktorému záleží na svojom okolí, a navyše máš skvelé organizačné schopnosti.

Zapájaj sa do dobrovoľných aktivít

Práca v školskom časopise, rádiu alebo divadle? Zažiješ pri tom kopec zábavy, spoznáš nových ľudí a získaš nové skúsenosti. „Mohol som to urobiť lepšie, ale nechce sa mi.” Opýtaj sa sám seba, koľkokrát ťa už táto veta poriadne zabrzdila? Koľkokrát si už niečo odflákol, a pritom si mohol vytvoriť niečo vážne veľké? Nehľadaj vždy tú ľahšiu cestu, ak máš pocit, že to zvládneš lepšie, urob to dôkladnejšie!

Ver si, uč sa zo svojich chýb a neprestávaj

Niečo nevyšlo tak, ako si chcel? Veľmi si sa snažil a napriek tomu si nikto tvoju snahu nevšimol? Alebo si to nebodaj pokazil? Aj to sa stáva, ale vedz, že úspešným ľuďom. Veď aj pád na kolená je pohyb vpred, treba sa oprášiť, veriť si a ísť ďalej, za svojim cieľom. Nezabudni, že úspech sa neskrýva len v diplome, ale predovšetkým v tvojich schopnostiach!

autorka článku: Slavomíra Gašperová
autor foto: Peter Raškovič