Nový odbor hipológia v Nitre

Chov koní, teda hipológiu, umožňuje od tohto akademického roku študovať Slovenská poľnohospodárska univerzita. Keďže na Slovensku chýba podobný odbor, je to úplná novinka.

Univerzita vlastní 21 koní a tri jazdiarne. Okrem anatómie a fyziológie sa študenti naučia aj praktické informácie o jazdectve, plemenárskej práci, ako aj o samotnom chove a jeho histórii. Záujem o štúdium bol prekvapujúco vysoký – až 180 uchádzačov. Úspešné boli väčšinou dievčatá. Mnohé zo študentiek sú reprezentantkami v parkúrovom skákaní či drezúrnych disciplínach. Na prijímacích pohovoroch museli okrem dobrých známok zo strednej školy prejsť aj talentovými skúškami. 20 študentiek dennej formy a 40 externistov sa bude okrem riadenia manažmentu výcvikových, chovných alebo relaxačných zariadení pripravovať aj na prácu hipológov pre hipoterapiu (terapia s koňmi, pozn. red.).

autorka článku: Soňa Borovská