Vražda v Divadle Andreja Bagara

na-rezisersku-stolicku-si-sadol-ocenovany-roman-polakDruhou premiérou 61. sezóny v Divadle Andreja Bagara bola dramatizácia románu Koniec hry od Dušana Mitanu. Svoju premiéru mala v novembri.

.

Román Koniec hry, ktorý vyšiel v roku 1984 a bol preložený do 20 jazykov, istým spôsobom transformuje Dostojevského Zločin a trest na naše pomery, pomery normalizačných rokov. Dej s kriminálnou zápletkou nás zavedie do prostredia umeleckej komunity. Hlavná postava, ktorej sa zhostil Milan Ondrík, je režisér Peter Slávik, ktorý ale skončil štúdium dramaturgie. Chce vytvárať umenie, ale je v ňom šialene veľa egoizmu. „Postavu vraha som už hral, ale vrahov nehrávam tak často ako napríklad romantických či jednoducho kladných hrdinov. Určite mal na vraždu nejaký motív a ja s v ňom pokúsim nájsť aj niečo dobré,“ hovorí Ondrík. Jeho zavraždenú manželku, novinárku Helenu Barlovú, stvárni Daniela Kuffelová. manzelia-na-divadelnych-doskach-ondrik-a-kuffelova„Obeť som hrala často a vo viacerých formách. Táto je výnimočná v tom, že je excentrická, zvláštna a človek si možno na začiatku povie: Tak jej treba! Až k záveru hry divák zistí, že je to človek citlivý, vnímavý a nesie si so sebou niečo z minulosti, čo prekrýva takýmto správaním,“ povedala o svojej postave D. Kuffelová.

„Román má v sebe niekoľko rovín: biologickú, tá predstavuje pudové záležitosti, psychologickú, ktorá ukazuje myšlienky postáv, a spoločenskú, ktorá je spoločenským kontextom. Napätie u diváka bude stupňovať najmä to, či vraha chytia a či bude potrestaný. Je to však aj príbeh o etike, morálke a v neposlednom rade o umení,“ približuje režisér inscenácie Roman Polák. Hra je podľa neho určená širokému spektru divákov, pretože v sebe nesie posolstvo – očistenie sa od negatívnych myšlienok, ktoré dnes prevládajú v bežnom živote človeka.

Inscenáciu dramaturgicky pripravil Daniel Majling, kostýmy Peter Čanecký, scénu Pavel Borák a výber hudby Jakub Ursíny. V hlavných postavách sa okrem Milana Ondríka a Daniely Kuffelovej predstavia: Eva Pavlíková, Juraj Loj, Kristína Turjanová, Martin Nahálka, Ján Greššo, Žofia Martišová, Peter Kadlečík, Ján Hrmo a Juraj Hrčka.

Premiéra hry sa uskutočnila 12. novembra 2010 vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara.

Článok bol pripravený pre spravodajský portál www.nitra24.sk.

autorka článku a foto: Lenka Káčerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.