Ponuka stáží so zameraním na oblasť migrácie

mits-stazeAk vás zaujíma téma migrácie a chceli by ste získať cennú pracovnú skúsenosť v tejto oblasti, prihláste sa na 3-mesačnú stáž v jednej z popredných organizácií venujúcich sa problematike migrácie a integrácie cudzincov! IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu a Nadácia Milana Šimečku hľadajú na stáž štyroch začínajúcich pracovníkov v oblasti migrácie, integrácie cudzincov alebo médií alebo študentov žurnalistiky, masmediálnej a marketingovej komunikácie, medzinárodných vzťahov a príbuzných odborov.

Stáže sa uskutočnia v rámci projektu Migranti v centre pozornosti: Vzdelávanie a budovanie kapacít novinárov a študentov (Migrants in the Spotlight: Training and Capacity Building for Media Representatives and Students, www.mits-eu.org).

Celkovo budú prijatí štyria stážisti – dvaja do IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu a dvaja do Nadácie Milana Šimečku. Obe organizácie sídlia v Bratislave. Stáže sa uskutočnia v dvoch termínoch: marec až máj 2011 a september až november 2011.

Kritériá pre záujemcov o stáž

O stáž sa môžu uchádzať začínajúci pracovníci v oblasti migrácie, integrácie cudzincov alebo médií (maximálne 2 roky od ukončenia štúdia) alebo študenti žurnalistiky, masmediálnej a marketingovej komunikácie, medzinárodných vzťahov, sociálnych vied a príbuzných odborov. Záujemcovia musia spĺňať jednu z nasledovných podmienok:

a)      byť imigrantom – štátnym príslušníkom tretej krajiny s legálnym pobytom na Slovensku, alebo

b)      mať aspoň jedného z rodičov imigranta, alebo

c)       preukázať vážny záujem o problematiku migrácie.

14. február 2011uzávierka prijímania žiadostí
Do konca februára 2011výberové konanie
Marec až máj 2011prvé obdobie stáží
September až november 2011druhé obdobie stáží

Podanie žiadosti o stáž

V prípade záujmu o stáž zašlite najneskôr do 14. februára 2011 do 17.00 hod. svoj životopis a motivačný list v anglickom jazyku e-mailom na mmilla@iom.int. V motivačnom liste opíšte, prečo chcete vykonávať túto pracovnú stáž a prečo by ste mali byť vybratí práve vy.

Na osobný pohovor budú pozvaní kandidáti, ktorí budú najviac spĺňať požadované kritériá.

Pracovné podmienky

Trvanie stáže: 3 mesiace.

Príspevok na stáž: Na pokrytie základných nákladov bude každému stážistovi poskytnutý mesačný príspevok vo výške 500 eur.

Náplň práce stážistov

1.       Asistencia pri realizácii projektu Migranti v centre pozornosti: Vzdelávanie a budovanie kapacít novinárov a študentov.

2.       Asistencia pri príprave, vývoji, implementácii a reportovaní ďalších projektov hostiteľskej organizácie.

3.       Monitoring médií so zameraním na oblasť migrácie na Slovensku a v členských štátoch EÚ a preklad výstupov do anglického jazyka, ktoré budú zverejnené na webových stránkach projektu.

4.       Príprava dvoch článkov o migrácii a integrácii cudzincov, ktoré budú zverejnené na webovej stránke projektu.

5.       Vypracovanie a predloženie záverečnej správy o svojej činnosti a skúseností získaných počas svojej stáže.

6.       Plnenie ďalších úloh podľa potrieb hostiteľskej organizácie na základe vzájomnej dohody.

Ďalšie informácie

Predpokladaný pracovný čas stáže je v rozsahu min. 3/4 úväzku. Presný rozsah bude dohodnutý individuálne medzi hostiteľskou organizáciou a stážistom.

Stážisti musia byť poistení proti pracovnému a mimopracovnému úrazu a chorobám.

Uchádzači, ktorí sa zúčastnia pohovoru, budú musieť predložiť potvrdenie o povolení na pobyt v SR.

Príspevok na stáž nie je oslobodený od dane a povinných odvodov. Tieto povinnosti má stážista.

Záujemca  môže byť prijatý len na jedno 3-mesačné obdobie stáže. Kontrakt so stážistom nie je možné obnoviť ani predĺžiť nad rámec 3 mesiacov. Po vykonaní stáže nemožno v rámci projektu Migranti v centre pozornosti opätovne žiadať o prijatie na stáž na Slovensku alebo v inej krajine zapojenej do projektu.

O organizáciách

Nadácia Milana Šimečku patrí medzi najstaršie slovenské mimovládne organizácie. Od svojho vzniku v roku 1991 sa venuje presadzovaniu demokracie, rozvoju občianskej spoločnosti a obhajobe ľudských a menšinových práv. V súčasnosti realizuje tri programy: Výchova k ľudským právam je ľudským právom; S Rómami žiť budeme. Ide o to ako… a Osudy tých, ktorí prežili holokaust. V ľudskoprávnom programe sa zameriava na multikulúrne vzdelávanie, osobitne aj na problematiku nových menšín a integrácie detí cudzincov do vzdelávacieho systému. Od roku 2006 organizuje multižánrový festival Týždeň nových menšín. Viac informácií na www.nadaciamilanasimecku.sk a www.multikulti.sk.

IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu je medzinárodná, medzivládna organizácia, založená v roku 1951 ako medzivládna organizácia s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti má IOM 132 členských a 17 pozorovateľských štátov a svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo všetkých oblastiach sveta. Na Slovensku má zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti dobrovoľných návratov migrantov do krajiny pôvodu, prevencie obchodovania s ľuďmi a pomoci obchodovaným osobám, integrácie migrantov do spoločnosti a výskumu. Poslanie a činnosť IOM  vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech tak migrantom, ako aj spoločnosti. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie vyvíja IOM v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Viac informácií na www.iom.sk a www.iom.int.