Lovu zdar!

Lovu zdar, Nitrianska galériaNapriek tomu, že lovecká sezóna je v plnom prúde, nejde o pokrik všetkých priaznivcov poľovníctva, ale o výstavu, ktorú si môžu priaznivci mierne bizarného umenia vychutnať v Nitrianskej galérii až do 20. novembra.

Všetci, ktorí očakávajú výstavu s klasickou, až klišéovitou tematikou, môžu byť sklamaní. Výstava ponúka atraktívny pohľad na ručiace jelene, poľovnícke trofeje, prírodné výjavy aktuálnym, humorným a ironickým spôsobom. Návštevníci uvidia výber diel autorov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska a Slovinska, zväčša mladšej generácie.

Výstava nie je členená do žiadnych tematických celkov či iných teoretických vymedzení. Mnohé vystavované diela sú mrazivou kritikou súčasnej spoločnosti. Poľovačka sa stala moderným „športom” napriek tomu, že lov nie je doménou ľudí, ale zvierat, ktoré lovia pre prežitie, nie pre získanie trofeje – najväčšieho parožia či najkrajšej kožušiny.

Na vernisáži vystúpilo Hornové trio z Technickej univerzity vo Zvolene

Výstava ponúka priam až satirický pohľad na poľovníctvo – na prvý pohľad klasicky vyzerajúce trofeje, no na druhý pohľad zistíme, že ide o modely zbraní (Péter Tamás Halása), fotografie interiérov bytov a domov preplnené gýčmi s poľovníckou tematikou (Uroš Acman), akrylová maľba zobrazujúca poľovníkov ako krvilačných zombie (Jan Vytiska) či „koberčeky” z mŕtvych psov a mačiek (Ondřej Brody).

Na druhej strane, jeleň tu nevystupuje len ako symbol gýču, ale aj ako kráľ lesa. Na výstave sa jelene objavujú aj ako mystické bytosti (Ondřej Maleček, Lívia Mezovská, Róbert Bielik).

Lovu zdar, Nitrianska galéria

Ostatní vystavujúci autori:

Zdeněk Daněk (CZ), Dávid Demjanovič & Jarmila Mitríková (SK), Christian Eisenberger (AT),Lenka Klimešová (CZ), Marek Kvetan (SK), Tomáš Lahoda (CZ), Otis Laubert (SK), Radko Mačuha (SK),Juraj Meliš (SK), Rastislav Podoba (SK),Deborah Sengl (AT), Marek Schovánek (CZ), Géza Szöllősi (HU)

autorka článku: Tatiana Uličná
zdroj fotografií: Nitrianska galéria