Za stravovanie si priplatíme

Nový akademický rok sa dostal študentom nielen do rozvrhov, ale i do peňaženiek. Od septembra totiž Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR znížilo dotáciu na stravovanie vysokoškolákov.

V praxi sa toto zníženie príspevku na stravnú jednotku dotkne len verejných vysokých škôl. Dôvod, prečo ministerstvo už nepreplatí študentom pôvodné euro, ale len osemdesiat centov, tkvie v peniazoch. Na obmedzené rozpočtové zdroje či zvyšujúce sa náklady na stravovacie príspevky tak doplatia opäť študenti.

Spomínaných dvadsať centov nie je na prvý pohľad veľkou prekážkou. Ak si však predstavíme, že študent navštívi univerzitnú jedáleň alebo menzu päťkrát do týždňa, za obedové menu tak, logicky, zaplatí o jedno euro viac. Ani toto inkriminované euro by ešte nespôsobilo dotyčnému vážnu krízu. Diétny režim peňaženky sa dostaví až vtedy, keď si doplatok stravujúci vynásobí počtom týždňov, počas ktorých sa v univerzite stravuje.

Len na našej univerzite prejde denne jedálňami niekoľko stoviek študentov. Jedáleň je im k dispozícií nielen v študentskom domove Zobor, ale i v ďalších piatich budovách, konkrétne na Triede A. Hlinku, Štefánikovej a Kraskovej ulici, v ŠD Nitra a na Nábreží Mládeže 91. V ponuke sú vždy štyri varianty obedov, dva druhy minútiek v ŠD Nitra a dva druhy večerí vydávajúcich sa len v univerzitnej jedálni na Zobore. Študent si tak môže vybrať jedlo nielen podľa miesta či chute, ale i ceny.

Ako nám potvrdila vedúca jedálne Eva Drobná, k zdražovaniu obedov musela pristúpiť aj naša univerzita. Každý druh obeda sa od septembra zdvihol o spomínaných dvadsať centov, ktoré už Ministerstvo školstva SR študentovi na obed neposkytuje. Tak sa niektoré ceny obedov vyšplhali do výšky 1,85 eura, ako je v to v prípade Minutky 1. Najlacnejším obedom naďalej ostáva céčková možnosť za sedemdesiat centov.

Napriek zníženiu dotácie sú univerzitné jedálne stále preferovanou a pomerne lacnou možnosťou, ako sa študenti počas semestra môžu stravovať. Ako však túto situáciu, a hlavne ceny či úroveň jedál na UKF, vidia oni?

Zuzana, 4.ročník, francúzsky jazyk a história: „S kvalitou jedla v školskej jedálni som spokojná, dá sa tam dobre a lacno najesť. Či sa zdvihli ceny, to som si ani nevšimla. Je dobré, že denne ponúkajú na výber z viacerých jedál, a tak si môže vybrať každý študent, či už je to ‘všežravec’ alebo vegetarián.”

Majka, 3. ročník, chémia a biológia: „Nie som spokojná s personálom kuchyne, teda až na svetlé výnimky. A obedy hodnotím priemerne.”

Roman, 1. ročník, geografia a telesná výchova: „S kvalitou obedov na UKF som spokojný. Ich cena je taktiež v poriadku. Myslím, že netreba nič meniť.”

autorka článku: Kristína Lišková