Poučenie nehľadajte

kdo-je-tu-riaditel-orezNa doskách, ktoré znamenajú svet predstavilo Divadlo Andreja Bagara inscenáciu Kto je tu riaditeľ? pod režijným vedením Jána Luterána. Komédia s ľahším dejom odzrkadľujúca nesmiernu nadčasovosť reálneho prostredia.

Divadelná komédia spracovaná na námet filmu Larsa von Triera zobrazuje prostredie IT firmy, v ktorej sa riaditeľ, Peter Oszlík v postave Ravna, skrýva pri nepopulárnych opatreniach za online komunikáciu a po celý čas sa neprizná, že on je naozaj riaditeľom. Namiesto toho si najmä neúspešného herca Kristofera (Martin Šalacha), ktorý má hrať riaditeľa v očiach islandského kupca Finnura (Juraj Ďuriš) a jeho tlmočníka (Martin Fratrič). Čo čert nechce, nepodarený herec sa prezradí aj pred zamestnancami firmy, a tak jeho rola musí pokračovať aj pred kreatívcami zvanými Stará šestka.

Na úvod je povedané, aby diváci, v tom čo budú vidieť poučenie nehľadali, napriek tomu však odraz mnohých, nielen IT firiem v hre nájdete. Hádzanie negatív na niekoho iného, využívanie zamestnancov vo svoj prospech a mnohé ďalšie, nie príliš dobré vlastnosti šéfov vo firmách.

kto_je_tu_riaditel_2

Veľmi zaujímavou postavou je okrem  iných  Gorm (Marián Viskup), chlapec z dediny s istým postihom žijúci vo svojom svete. Gorm je vynálezcom softvéru Brooker5, na ktorý si výhradne nárokuje riaditeľ firmy. Divadelná hra vyobrazuje postupne postavy v rôznom spojení s riaditeľom, ktorého doteraz nikto nepoznal. V očiach zamestnancov firmy je to postava, ktorá je autorom všetkých nepopulárnych opatrení.

Zápletka je postavená na Kristoferovom zistení, že Ravn v skutočnosti chce firmu predať a hoci Brooker5 je spoločným dielom Starej šestky, zinkasované peniaze nemá v záujme rozdeliť a ani vrátiť požičané.

kto_je_tu_riaditel_7

Medzi pozitívne vlastnosti komédie patrí istotne obraz reality zamestnancov, ktorí sú oddaní firme a drží ich súdržnosť kolektívu. V hre netreba hľadať žiadne veľké dialógy či monológy. Z pohľadu diváka možno nerovnomernosť v prejave jednotlivých postáv nahrádza mimika a gestika. Tá samozrejme k divadlu patrí, no je výrazovým prostriedkom každého člena Starej šestky.

kto_je_tu_riaditel_8

Ak vás zaujíma, či zvíťazí ľudská emotívnosť nad sebectvom a mamonárstvom, určite si komédiu choďte pozrieť. Koniec hry vám neprezradíme, povieme len toľko, koľko komentátorka hry: na hercov sa môžete vždy spoľahnúť!

Autorka: Petra Čergeťová
Foto: Michal Lošonský, Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.