Nitrianske univerzitné dni aj na Nitrianskom hrade

01Tento rok si počas Letných univerzitných dní mohli študenti UKF a SPU vychutnávať atmosféru každoročného podujatia na novom mieste –  na Nitrianskom hrade. V dňoch 1.5.-3.5. 2012 sa v Diecéznom múzeu Nitrianskeho biskupstva uskutočnila séria odborných prednášok, ktorých úlohou bolo priblížiť kultúrno-historické bohatstvo hradu ako národnej kultúrnej pamiatky a v autentických priestoroch zvýšiť povedomie nitrianskych študentov o histórii, hodnotách a odkazoch mesta, v ktorom trávia neraz najkrajšie roky svojho života.

Prvá prednáška niesla názov „Svedectvo listín o slovenčine”, ktoré nám prišiel vyrozprávať Mgr. Tomáš Bánik, PhD., odborný asistent z Katedry slovenského jazyka UKF v Nitre. Počas prednášky sme mali možnosť poodhaliť počiatky a vývin slovenského jazyka, sledovať dopad rôznych historických udalostí na jeho formovanie, spomenuté boli aj najstaršie písomné pamiatky v hlaholike a cyrilike, ktorých faksimile sa nachádzajú priamo v priestoroch múzea. Po skončení prednášky a malom občerstvení spojenom s diskusiou, sme sa vybrali na prehliadku Katedrály sv. Emeráma, ktorou nás erudovane i so sebe vlastným vtipom sprevádzal kostolník, pán Norbert Dubík. Na záver sme navštívili krypty nitrianskych sídelných biskupov, spočívajúcich na hradnom kopci.

02

V poradí druhé poobedie odštartovalo prednáškou PhDr. Ing. Miroslava Glejteka, PhD.,  z Katedry histórie UKF v Nitre, na tému „Stredoveká listina a jej pečať”. Našu pozornosť upútalo rozprávanie o kráľovskej kancelárii, hodnoverných miestach, o tvorbe listín a ich druhoch, no vypočuli sme si aj príbehy o ich falšovateľoch. Dozvedeli sme sa čosi viac o význame pečatí a spečaťovania, vďaka powerpointovej prezentácii sme mohli obdivovať ich rôzne typy a ikonografiu.   Aby sme využili potenciál múzea, prednáška pokračovala v „Klenotnici” – v krásnych priestoroch expozície „Skvosty nitrianskej katedrály”. Tu sme pri názorných ukážkach pečatí ďalej diskutovali a dokonca sme sa dozvedeli aj niečo viac o vystavovaných  predmetoch.

03

Cyklus prednášok uzatvárala 3. mája prednáška „Od sviatosti každodennosti ku každodennej sviatosti”, ktorá odznela z úst ThDr. Ľubomíra Hlada, PhD., odborného asistenta Katedry náboženských štúdií UKF a rektora Univerzitného pastoračného centra Pavla Straussa v Nitre. Jadro tvorilo oboznámenie auditória s liturgickými predmetmi a ich symbolikou či s významom každodenných sviatostí.  Rozprávanie bolo popretkávané mnohými podobenstvami a citátmi zo Svätého písma, začínalo sa i končilo spoločnou modlitbou všetkých zúčastnených.

04

Strávili sme tri príjemné májové popoludnia v spoločnosti fundovaných odborníkov vo svojom obore, ktorí nám pútavo a často i veľmi vtipne predali svoje cenné vedomosti z oblasti jazykovedy, histórie a náboženstva. Okrem odbornosti sme sa stretli aj s priam priateľským prístupom a neodnášame si len nové poznatky, ale aj príjemné zážitky a úsmevné príhody. Na záver snáď len jediné prianie – aby toto podujatie neostalo posledným, ale aby aj v budúcnosti mohlo dopĺňať kolorit Nitrianskych univerzitných dní.

Autor : Zuzana Hasarová
Foto: Veronika Olbertová