Bláznivé derby nitrianskych univerzít víťazne pre UKF

Je každoročnou tradíciou, že raz za rok sa koná hokejový súboj medzi dvomi najväčšími nitrianskymi univerzitami: Univerzitou Konštantína Filozofa a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou. Študenti si aj tento rok mohli spríjemniť deň návštevou tohto podujatia. Svoju účasť určite neoľutovali, keďže tento zápas priniesol okrem skvelého športového zážitku a krásnych gólov aj množstvo zábavy a vynikajúcej atmosféry.

Všetko sa začalo vo večerných hodinách. V meste bolo, samozrejme, rušnejšie, ako býva v bežný večer. Študenti z oboch spomínaných univerzít sa približne hodinu pred začiatkom zápasu hromadne stretávali a vo veľkých skupinách potom postupovali priamo k zimnému štadiónu, na ktorom hrá zápasy aj extraligový klub HK Nitra. Pred štadiónom sa predávali posledné dostupné lístky. Už tam to vyzeralo, že účasť na zápase bude veľmi vysoká.
Zdanie neklamalo a prvý pohľad na tribúny odhalil, že obidve fanúšikovské tribúny budú zaplnené do posledného mesta. Jedna strana bola určené pre študentov a fanúšikov SPU, protiľahlá pre UKF. Keď sa tribúny zaplnili, hráči oboch táborov nastúpili na ľad v tak trochu netradičných štýloch. Veru, kto by čakal bežný zápas, aký môžeme vidieť napríklad v slovenskej extralige, by bol asi veľmi prekvapený. Hokejový výber spomínaných univerzít nastúpil na ľad a diváci sa nestačili čudovať, čo majú na sebe naobliekané. Niektorí hráči mali namiesto tradičných dresov, modro-bielych pre UKF a červeno-bielych pre SPU, oblečené obleky, dievčenské šaty, „Boratove” plavky, pyžamá či množstvo iných módnych výstrelkov. Celý zápas sa hral v tréningovom, nie príliš dynamickom tempe. Tímy nastúpili do zápasu pod názvami UKF Pekné ženy a SPU Hnojári.

Hokej UKF vs. SPU 2012, bitka

Hráči sa snažili robiť rôzne hokejové finty, blafáky, prihrávky a množstvo iných vecí, aby bavili prítomných ľudí. Taktiež sa nehralo úplne podľa hokejových pravidiel. Hocikedy naskočili viacerí hráči na plochu, nepískali sa fauly a ani zakázané uvoľnenia, či ďalšie bežné záležitosti v tradičnom hokeji. Hralo sa na tri tretiny po dvadsať minút, pričom v prvých dvoch tretinách sa hralo plných 20 minút bez akéhokoľvek prerušenia. Padlo taktiež množstvo gólov, po ktorých znelo mohutné burácanie fanúšikov z tribún a hráči predvádzali zábavné gólové oslavy. Bežne sme taktiež mohli vidieť, že brankár opustil svoju bránu a zapojil sa do útočnej aktivity a dokonca sa mu niekedy aj podarilo streliť gól. Na začiatku tretej tretiny divákov hráči pobavili hromadnou bitkou, kedy sa bil doslova každý s každým, dokonca aj s rozhodcami. Všetko bolo, samozrejme, v rámci zábavy a nikto nikomu skutočne neublížil. Od začiatku až do konca zápasu zneli tribúnami pokriky od fanúšikov oboch univerzít, čo hnalo hráčov dopredu a tvorilo nezabudnuteľnú atmosféru. Ani jedna minúta neostala tichá. V zápase sa napokon viac gólov podarilo streliť hráčom UKF, ktorí zdolali konkurenta z SPU pomerom 13:11 (3:3, 3:3, 7:5). Zápas teda ponúkol divákom všetko, čo očakávali, a možno aj niečo navyše.

Po zápase odchádzali všetci diváci zo štadióna v dobrej nálade a ulicami mesta sa pokriky oboch univerzít šírili vo veľkom. Väčšina študentov išla po zápase do miestnych barov osláviť víťazstvo, prípadne zapiť prehru. Dobrá nálada teda ostala medzi divákmi aj dlhé hodiny po zápase. To všetko nám poskytol tohtoročný hokejový zápas univerzít. Zábava pre hokejistov, študentov a všetkých ostatných, ktorí sa zápasu zúčastnili. Takýto zážitok bude spomienkou na celý život.

autor článku a fotografií: Viktor Háber