Finančná podpora od štátu pre vysokoškolákov

Študenti na vysokých školách dostanú v roku 2013 od štátu finančnú injekciu vo výške zhruba 170 miliónov eur. Podpora štátu bude cielená najmä na študentov z tých najchudobnejších rodín.

Verejné zdroje ponúkajú študentom z nízkopríjmových rodín podporu vo forme sociálneho či motivačného štipendia. Inštitút finančnej politiky ministerstva financií (IFP) informoval aj o prieskume Eurostudent, z ktorého vyplýva, že sociálne štipendium poberá viac interných študentov bývajúcich na internátoch. Externí študenti a vysokoškoláci bývajúci s rodičmi majú teda menšie šance na poberanie tejto formy štipendia.

Podľa odhadu IFP bude v roku 2013 na štipendiá vyčlenených približne 38 miliónov eur. Vysoké školy môžu udeliť štipendium aj z vlastných finančných zdrojov, ale aj tie spadajú pod výdavky verejnej správy. Táto podpora by mala dosiahnuť asi 800 tisíc eur. Okrem týchto výdavkov štát vynaloží ďalších 21 miliónov na dotáciu ubytovania a stravovania, na zdravotné poistenie vyčlení zhruba 48 miliónov eur.

„Za podporu vysokoškolského štúdia môžeme považovať aj nepriame zdroje, z ktorých benefitujú rodičia študentov. Ide o prídavky na dieťa a daňový bonus na dieťa. Poberať ich môžu do veku 25 rokov len rodičia denných študentov,” uviedol analytik Matej Šiškovič.

Pre vysokoškolákov existuje aj finančná alternatíva v podobe pôžičky zo Študentského pôžičkového fondu s trojpercentnou fixnou úrokovou mierou. Úroky sa splácajú až po ukončení štúdia. „Študentské pôžičky využívajú poberatelia sociálnych štipendií dvakrát častejšie ako nepoberatelia štipendia,” ujasnil Šiškovič.

IFP chce docieliť adresnejšiu podporu pre vysokoškolákov. Prvým krokom by mala byť regulácia dávok, ktorou by sa znížili alebo úplne stopli dávky študentom z bohatších rodín. Druhou možnosťou je obmedzenie plošných dávok, čím by bola docielená kompenzácia pre sociálne slabších študentov prostredníctvom existujúcich nástrojov stabilnej podpory. To znamená možnosť stanovenia horného veku pre podporu nezaopatreného dieťaťa na 19 rokov, prípadne poskytovania podpory len do skončenia strednej školy. Podľa analýzy by sa odberateľom sociálnych štipendií následne výpadok na dávkach plne kompenzoval vo forme vyšších štipendií.

autor článku: Viktor Háber