Študentské pôžičky po novom

Chceš si podať žiadosť o študentskú pôžičku, ale nevieš kam, komu ani ako? Ponúkame ti prehľad najnovších zmien v oblasti poskytovania pôžičiek študentom i začínajúcim pedagógom.

Študentské pôžičky prešli od začiatku roka 2013 menšími zmenami a úpravami.V prvom rade je dôležité vedieť, že od 1. januára 2013 už oficiálne neexistuje Študentský pôžičkový fond, ktorý doteraz schvaľoval pôžičky žiadajúcim študentom. Jeho funkciu prebral Fond na podporu vzdelávania, o čom rozhodli v decembri minulého roku poslanci NR SR. Výhoda tohto fondu spočíva hlavne v tom, že okrem pôžičiek pre študentov prvých dvoch ročníkov vysokých škôl poskytuje možnosť získať pôžičku aj študentom doktorandského štúdia v dennej forme. Novozriadený Fond na podporu vzdelávania rovnako umožňuje získať pôžičku začínajúcim, ale aj skúseným pedagógom či školským psychológom.

Študentský pôžičkový fond, ktorý za 15-ročné obdobie svojej existencie vyhovel viac ako 40 500 žiadateľom, poskytol nie menej ako 51 miliónov eur. Po prerátaní predstavovala priemerná výška schválenej pôžičky za minulý akademický rok 1 240 eur. V podobnej, ak nie ešte štedrejšej tradícii, plánuje pokračovať aj jeho nástupca. Výšky pôžičiek, o ktoré budú môcť študenti žiadať, budú známe v apríli alebo máji tohto roku. Pri schvaľovaní pôžičiek budú uprednostnení študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium alebo dávky v hmotnej núdzi. Potom budú nasledovať študenti s lepším študijným priemerom.

V posledných týždňoch sa čoraz častejšie vyskytujú falošní sprostredkovatelia týchto pôžičiek. V snahe vylákať zo študentov peniaze sľubujú vybavenie pôžičky cez bližšie nedefinovaný projekt Študentského pôžičkového fondu, ktorý, nezabúdajme, od začiatku januára neexistuje! Fond na podporu vzdelávania sa o týchto falošných sprostredkovateľoch dozvedel od samotných študentov. Tí sa na neho obrátili kvôli dodatku k zmluve, ktorý hovoril o investovaní dvoch stoviek eur z pôžičky. Sprostredkovateľ totiž tvrdil, že ak sa spomínaných 200 eur nezainvestuje, poberateľovi pôžičky príde vyrozumenie o neoprávnenom poberaní peňazí. Fond na podporu vzdelávania sa od podobných tvrdení dištancuje a považuje ich za nepravdivé. Rovnako upozorňuje potenciálnych žiadateľov, že novozriadený fond nemá žiadnu pobočku a nikdy nevyužíval na svoju činnosť sprostredkovateľov.

autorka článku: Viktória Dušecinová

One thought on “Študentské pôžičky po novom