Mladý, úspešný, bohatý? Je to reálne

Často sa hovorí, že bez vysokej školy sa dnes človek nezamestná nikde. Je to síce pravda, no možno len polovičná. Mnohí mladí ľudia uvažujú o rozbehnutí vlastného biznisu. Ako začať správne podnikať a zabezpečiť si tak spokojnú život?

Na to, aby sa stal mladý človek úspešným podnikateľom, nemusí byť podmienkou vysokoškolský titul. Stačí dobrý nápad a počiatočný kapitál na realizáciu myšlienky do praxe. Obyčajne sa práve jednoduché a na prvý pohľad banálne nápady stanú hitmi, ktoré upútajú verejnosť.

Podľa slov jedného z najbohatších mladých ľudí na svete, 31-ročného afrického miliardára Ashisha Thakkara, je potrebné rozumieť jednoduchému vzorcu A+B=C.

A je podnikateľ, teda vy. Dôležité je zistiť, čo vás baví a z čoho ashish-thakkar-maramáte radosť. Ideálne je, ak ide o niečo plnohodnotné, čo by prinieslo zisk. Ďalším krokom je postaviť sa k veci zodpovedne a zdokonaľovať sa. Keďže neexistuje človek, ktorý by vedel úplne všetko, je dôležité hltať všetky poznatky z oblasti, v ktorej chcete podnikať. Absolvovať kurzy, semináre, prednášky. Jednoducho byť profík vo svojom odbore.

B je zákazník. Vaším zákazníkom môže byť teoreticky celý svet okrem konkurencie. Opakujem, teoreticky. Ak ale budete najlepší, existencia podniku bude potrebná aj pre samotnú konkurenciu, ktorá sa bude snažiť byť stále o krok pred vami.

C je vaša cena. Ak máte produkt, ktorý je kvalitný, zákazník zaň rád zaplatí. Preto je dôležité ponúkať niečo, čo zaujme a zároveň je to potrebné, aby zákazník nemal pocit, že peniaze vyhadzuje do vzduchu.

Zdá sa vám to primitívne a jednoduché? Áno, je to tak. Ak už viete, čo robiť, dôležité je aj vedieť, čo nerobiť. Nemíňajte získaný kapitál na veci, ktoré pohladia vaše ego. Je to len dočasná radosť, ktorá vyprchá. Investujte prvý zárobok do ďalšieho fungovania „firmy”. Tak máte úspech zaručený. A ešte jedna rada. Ak máte plán, ktorý by vám podľa predchádzajúcich bodov mohol priniesť zárobok, neprezrádzajte svoju myšlienku okoliu, kým nie je vaša aj na papieri. Ľahko sa totiž môže stať, že váš dokonalý nápad odcudzí šikovný podvodník, ktorý na ňom zbohatne.

autorka článku: Viktória Dušecinová
zdroj fotografie: www.freelanceglobalmedia.com/