Športujte na UKF

športujte na UKFAk vás zaujíma, aké možnosti športu ponúka UKF a aká je táto ponuka široká, je tu pre vás odpoveď. Študenti v Nitre majú celé spektrum príležitostí na sebarealizáciu a dostatok priestoru na množstvo voľnočasových aktivít.

Univerzita Konštantína Filozofa sa zameriava na individuálne aj kolektívne športy, ktorých úlohou je poskytnúť študentom športové vyžitie a uspokojiť ich záujmy v oblasti telesnej kultúry, upevňovania zdravia či zlepšenia športovej výkonnosti. Silné postavenie má v športovej oblasti najmä ženský volejbal, basketbal či futbalový a hokejový výber mužov. Tímy UKF každoročne nastupujú v turnajových zápasoch proti rivalom z SPU. Pravidelne sa taktiež uskutočňujú súťaže vo vodnom slalome, stolnom tenise, plážovom volejbale či streetbale. Študenti, ktorí majú o takéto aktivity záujem, sa môžu hneď na začiatku zimného či letného semestra zapísať a prihlásiť do ktorejkoľvek športovej oblasti podľa vlastného výberu. Aj mimo záujmových krúžkov však existuje množstvo príležitostí navštíviť športoviská našej univerzity. Ktoré priestory ponúkajú študentom možnosť športového vyžitia? Tu je ich zoznam.

Posilňovanie zadarmo v priestoroch ŠD NitraŠportujte na UKF

V miestnosti na prízemí ŠD Nitra sa nachádza množstvo posilňovacích strojov na všetky svalové partie tela. Pri nich je aj menšie pódium so zrkadlom, kde majú študenti možnosť zacvičiť si zumbu, aerobik či iné tanečné a pohybové cviky. V priestoroch posilňovne sa nachádzajú aj šatne pre ženy a mužov, sprchy a všetko potrebné vybavenie. Študenti UKF tu môžu v určených hodinách cvičiť úplne zadarmo. V posilňovni totiž okrem voľnočasového cvičenia prebieha vyučovanie a hodiny špeciálne vyhradené na spomenuté záujmové aktivity, ako je napríklad zumba. Niektoré hodiny sú vyhradené aj na cvičenie učiteľov. Posilňovňa však dáva študentom širokú časovú škálu pre sebarealizáciu a navštíviť jej priestory môžu prakticky každý deň.

Športoviská hlavnej budovy UKF slúžia najmä tým, ktorí šport študujú

Trieda Andreja Hlinku je priam rajom pre študentov Katedry telesnej výchovy a športu na UKF. Budova ponúka jednu malú a jednu veľkú telocvičňu a taktiež krytú plaváreň s dvomi dráhami. Tieto priestory však slúžia výlučne zamestnancom a študentom spomínanej katedry, ktorí tu trávia prakticky celý deň od pondelka až do piatku. Ich rozvrh je veľmi nabitý a študenti z iných katedier tu kvôli tomu nemajú príliš veľa príležitostí na športové aktivity. Najmä plaváreň slúži len zamestnancom a na mieste musí byť vždy prítomný plavčík. V areáli sa nachádza taktiež päť tenisových kurtov, ktoré sú však momentálne v stave rekonštrukcie a nie sú teda prístupné pre študentov. Oveľa širšiu škálu možností na šport ponúka internát Zobor.

Obyvatelia ŠD Zobor – neseďte na izbách!

V priestoroch Študentského domova Zobor nájdeme telocvičňu, v ktorej prebieha každodenné vyučovanie týkajúce sa najmä halových športov. Mimo vyučovania však môžu študenti telocvičňu využiť bezplatne a kedykoľvek. K dispozícii majú šatne so sprchami a komoru s náradím, medzi ktoré patrí aj stôl na stolný tenis či lopty každého druhu. Práve v tejto telocvični sa konajú rôzne záujmové podujatia, napríklad futsalový, volejbalový či basketbalový krúžok. Svoje brány má telocvičňa otvorené až do desiatej večer, kedy môžu študenti UKF naplno využiť jej služby, pričom samotné vyučovanie prebieha približne do štvrtej poobede. V priestoroch pod Zoborom sa nachádzajú aj dva tenisové antukové kurty. Tie sú prístupné širokej verejnosti, udržiavané vo výbornom stave a, samozrejme, sú aj spoplatnené. Študenti sú však uprednostňovaní a majú možnosť uplatniť si zľavu z karty ISIC. Po zápase si môžu oddýchnuť pri krbe a altánku, nakoľko sú súčasťou kurtov.

autor článku: Viktor Háber
autor fotografií: Jozef Rybár