Británia vraví: ,,Stop imigrantom!“

STOPVláda Veľkej Británie vyrába opatrenia voči rastúcemu počtu imigrantov v krajine. Ľudia, ktorí sa sem sťahujú za prácou, sa často stretávajú s diskrimináciou kvôli príslušnosti k inému národu.

Každý rok sa do Británie prisťahujú státisíce ľudí za prácou. Sú to poväčšine občania chudobnejších európskych krajín. Británia je pre nich lákadlom nielen kvôli lepším platom, ale aj pre štedrý sociálny systém.

Donedávna nemali domáci voči prisťahovalcom väčšie výhrady. Veľa ráz berú prácu, nad ktorou by mnohí Briti stop-imigrationpohŕdavo pokrútili nosom a nad ponúkanou sumou by sa len zasmiali. Problém však nastal, keď sa Európou začala šíriť celosvetová hospodárska kríza. Niektorí Briti sa podvedome snažili nájsť vinníka a všadeprítomné menšiny sa stali obeťou ich frustrácie. Navyše, vláda začína robiť protiimigrantskú politiku. Snaží sa tak zabrániť prílevu imigrantov z Bulharska a Rumunska. Predpokladá sa totiž, že v roku 2014, keď sa zrušia reštrikcie Európskej únie a britský trh práce sa pre tieto dve krajiny otvorí, ich obyvatelia budú do krajiny prichádzať v húfoch. Keďže ich kvôli členstvu v EÚ Británia odmietnuť nemôže, snaží sa odradiť možných imigrantov bilbordmi s nápismi ako: ,,Nechoďte sem, stále tu prší a je zamračené“ alebo ,,Nie, ulice nie sú vydláždené zlatom“. Ďalším opatrením vlády bude podmienka, že si človek buď musí nájsť prácu do troch mesiacov, alebo má povinnosť aspoň preukázať, že sa dokáže najbližších šesť mesiacov sám uživiť. Inak bude z krajiny vyhostený.

Averzia Britov voči prisťahovalcom narastá a tí sa už v krajine necítia vítaní ako kedysi. Medzi najpočetnejšie menšinové skupiny patria nepochybne Poliaci. Sú veľmi dôvtipní. Vedia, že si v Británii zaručene nájdu prácu. Pred vstupom Poľska do Európskej únie sa predpokladalo, že do Spojeného kráľovstva príde za prácou približne 40-tisíc Poliakov. Dnes ich tam však žije vyše 600-tisíc. Sú roztrúsení po celej krajine a Britom už pohár trpezlivosti preteká. ,,Ak nevyzeráš ako Arab a rozprávaš svojím jazykom, automaticky si pre Britov Poliak. Je im jedno, či si Čech, Maďar alebo Slovák,“ vyjadrila sa študentka Nika, ktorá pracovala v britskom meste Belfast. „Bol to jeden z dôvodov, prečo som z Británie po dvoch rokoch odišla.“

autorka článku: Ivana Lövingerová
zdroj fotografií: www.terewere.com, www.politicaladvertising.co.uk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.