Slovensko zaostáva stavom vedomostnej spoločnosti

V dôsledku toho, že naša vedomostná spoločnosť v poslednej dobe stagnuje, sa premiér Róbert Fico rozhodol, že založí nový poradný orgán.

Fico na prvom rokovaní Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie vyhlásil, že stav vedomostnej spoločnosti na Slovenku je žalostne nízky. V mnohých smeroch zaostávame nielen za najvyspelejšími krajinami Európskej únie, ale aj za susednými krajinami, ako sú Česko, Poľsko, Maďarsko.

Problematike vedomostnej ekonomiky sa venovalo veľa strategických dokumentov, no podľa Fica chýba koordinácia týchto iniciatív a ich následná realizácia. Podľa jeho slov Slovensko momentálne čelí zásadným ekonomickým výzvam, ktoré si vyžadujú nový prístup v oblasti hospodárskej politiky. Musíme preto zaviesť stabilné systémové prostredie a opatrenia na podporu tvorby a využívania nových poznatkov vo výskume, vývoji a inováciách. Premiér zdôrazdnil, že práve nová rada má v tomto procese zohrať kľúčovú úlohu. Tento poradný orgán vlády má taktiež koordinovať spoluprácu verejného a súkromného sektora. „Rada je iniciatívnym orgánom, a tak budem očakávať aj podnety, návrhy, odporúčania otázok týkajúcich sa vedy, techniky a inovácií,” doplnil Fico, ktorý je predsedom novej rady.

Rada má 23 členov. Podpredsedami sú minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Tomáš Malatinský, minister školstva Dušan Čaplovič a predseda SAV Jaromír Pastorek.

Vstúpili do nej tiež rektor bratislavskej Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer či zástupcovia zamestnávateľov Peter Klamo, Štefan Rozina a Marián Jusko. Menovacie dekréty na úrade vlády SR dostali taktiež ďalší ministri, predstavitelia vysokých škôl, tiež predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR. Rada bude rokovať pravidelne každý štvrťrok.

autorka: Ivana Lövingerová