Vysoké školy prídu o 20 miliónov eur

Štátny rozpočet, ktorý bol schválený začiatkom októbra, ubral vysokým školám približne 20 miliónov eur. Tieto peniaze dostanú vo vyšších platoch učitelia na stredných a základných školách. Pôvodne mali byť navýšené aj platy vysokoškolských učiteľov, a to o 16 eur. Tí sa teraz pýtajú, či sa na zvyšovanie platov nájdu peniaze v rozpočte, pretože vysoké školy na to nemajú. Pomôžu eurofondy?

Kvôli schvaľovaniu rozpočtu vládou zasadali aj rektori univerzít. „Vláda v rozpočte, ktorý schválila, nezohľadnila zvýšenie platov vyrokované s odborármi,“ povedal po zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie pre TASR jej predseda Libor Vozár.

peniaze K zvyšovaniu platov učiteľov sa minister školstva Dušan Čaplovič zaviazal v správe o stave školstva. Ministerstvo ku škrtaniu výdavkov na vysoké školy pristúpilo po požiadavke rezortu financií. Rozpočet sa skrátil o 25,5 milióna eur s výnimkou regionálneho školstva. Tak sa obetovala časť výdavkov na vysoké školy v záujme zvýšenia platov učiteľov na základných a stredných školách. Škrtalo sa aj vo vede. Na rok 2014 sa výdavky štátneho rozpočtu poskytované prostredníctvom ministerstva školstva verejným vysokým školám rozdelia v sume 434 miliónov eur.

„Už teraz je financovanie na hranici únosnosti a niektoré fakulty musíme z väčšej časti financovať z iných zdrojov. Ak to pôjde ešte nižšie, únosnosti to určite nepomôže,“ vyjadril sa pre denník Pravda Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského.

Pomôcť majú eurofondy

„Sumu vo výške asi 20 miliónov majú školy už teraz istú cez eurofondy,“ povedal pre TASR hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Peniaze na zvyšovanie platov učiteľov sa podľa neho nedajú získať v rámci súčasných finančných prostriedkov školstva. Dodal, že zabezpečiť sa dajú v prípade, ak ministerstvo financií, vláda a parlament zvýšia rozpočet kapitoly školstva.

Na budúci rok budú musieť verejné vysoké školy čerpať aj z vlastných zdrojov. Okrem nich môžu využiť zdroje zo štrukturálnych fondov. Na rok 2014 ide o sumu 115,5 milióna eur.

autorka: Michaela Barnová
foto: Andrej Galica