Eskalátor na UKF?

Lovíte v pamäti, kde ho možno nájsť? Nuž, márna snaha. A aj keď pohyblivé schody by sme v budovách našej univerzity hľadali márne, jeden Eskalátor tu predsa len máme. Ide o študentský projekt, ktorého cieľom je pomocou ochotných ľudí z praxe vzdelávať študentov, a tak priniesť na pôdu školy praktické skúsenosti. Nápad vznikol v januári 2012 a momentálne sa mu venujú štyria študenti z UKF.

Ako to celé začalo? Študentky 3. ročníka chceli robiť čosi viac, ako im ponúkala škola. Začali písať blog o reklame, marketingu, médiách a rok na to robiť prednášky a workshopy. Od počiatku pracuje na projekte Veronika Opatovská (masmediálna komunikácia a reklama), Petra Kochanová (kulturológia), Lenka Palečková (masmediálna komunikácia a reklama) a externý programátor webovej stránky Tomáš Bohuš (aplikovaná informatika), bez ktorého by Eskalátor nemohol vzniknúť. „Snažíme sa tím rozšíriť o mladších študentov, aby Eskalátor na škole pokračoval, a mohol tak študentov naďalej vzdelávať popri škole,“ konštatuje Veronika, iniciátorka celého projektu.

Zľava Stano Várady, Veronika Opatovská, prednášajúci Andrej Mikula, Petra Kochanová a Mišo Zborovjan

Buď o schod vpred

Prečo práve Eskalátor? „Názov Eskalátor sa zrodil v hlave Petry Kochanovej. Keď nám povedala názov, mali sme pocit, že to je presne ono. Chceli sme študentov posúvať vpred, ako to robí eskalátor. Aby vedeli viac ako bežní študenti,“ vysvetľuje Veronika.

Prednášky robia ochotní ľudia z praxe, ktorých oslovuje tím Eskalátora. Za spomienku stojí napríklad Vlado Kurek (Triad Advertising) s prednáškou o tých najlepších reklamách za posledných 10 rokov. Lenka Slovák Bónová rozprávala o fashion marketingu. Martin Klementis (Zaraguza digital) učil študentov, ako robiť správne logá. Rado Ondřejíček (Jandl) na svojej prednáške hovoril o tom, ako sa „klient klientom vybíja“.

Prednášky sa väčšinou orientujú na reklamu, marketing, ale veľakrát sú to i témy blízke študentom kulturológie.

Tento semester zahájil projekt Eskalátor Andrej Mikula (timemanagement.sk) s jeho praktickou tematikou, v ktorej poukázal na to, ako si správne rozdeliť svoj čas a všetky povinnosti zvládnuť bez stresu. Projekt Eskalátor vám aj tento akademický rok prinesie rôzne prednášky, napríklad o semiotike, príde tiež hlavný výkonný riaditeľ z Websupportu Michal Truban či Samo Marec, autor knihy This is Hardcore.

Prednáška Andreja Mikulu v rámci projektu Eskalátor

A ak náhodou niektorú z pripravovaných prednášok nestihnete, nezúfajte. Nájdete ich na webovej stránke eskalator.eu. Nebojte sa byť o schod vpred!

autorka: Zuzana Vandáková
foto: archív Eskalátoru