Ochrancovia kultúry

Wallenbergova cena nebola doposiaľ udelená žiadnemu Slovákovi. Tohto roku sa však jej laureátmi stali hneď dvaja naši krajania. Švédsky diplomat Wallenberg v priebehu druhej svetovej vojny zachránil tisícky židov. Činnosť absolventa doktorandského štúdia FF UKF Petra Hudáka a jeho otca je živou pamiatkou na tohto veľkého človeka.

Wallenbergova cena sa udeľuje osobám, ktoré bojujú proti rasizmu a netolerancii. Nesie meno muža, ktorý v období druhej svetovej vojny úspešne zachraňoval maďarských židov. Vydával takzvané švédske ochranné pasy či iné doklady totožnosti, ktoré uchránili pred holokaustom mnoho životov. Neskôr bol zatknutý a eskortovaný do Moskvy, kde bol, pravdepodobne, popravený. Okolnosti jeho smrti neboli nikdy celkom objasnené.

Tohtoroční ocenení

Absolvent našej univerzity Peter Hudák spolu so svojím otcom Pavlom sa pokúšajú obnoviť starú židovskú štvrť v Bardejove. Tu totiž žila šiesta najpočetnejšia židovská komunita na Slovensku. Vo výstavbe je záhrada holokaustu, predstavujúca obnovené domy židovských obyvateľov z predvojnových čias. Aj vďaka týmto úctyhodným zámerom a cieľom boli ocenení Wallenbergovou nadáciou.

Peter Hudák bol doktorandom na Katedre histórie FF UKF v Nitre. Jeho vedecká činnosť sa tematicky dotýkala dejín bardejovskej židovskej komunity. Počas štúdia sa zaoberal problematikou kultúry minorít či regionálnych dejín. Venoval sa rozsiahlemu výskumu slovenských i zahraničných archívov. Kooperoval s rôznymi neziskovými organizáciami (Slovenské centrum židovského kultúrneho strediska v Bardejove,  Jewish Preservation Committee v USA, Dokumentačné stredisko holokaustu v Bratislave) a nadväzoval kontakty so zahraničnými odborníkmi. Pôsobil aj v občianskom združení Vita in Suburbium, a to ako grant aktivít výskumno-vzdelávacieho charakteru. Takto nadobudol skúsenosti v oblasti odbornej i pedagogickej, ktoré následne aj publikoval.

Zistené poznatky aplikoval do vzdelávacieho procesu. Dôležitá je podľa neho i populárno-náučná forma podujatí, prístupných širokej verejnosti.

Vo všeobecnosti sa Peter Hudák zaoberá problematikou propagácie a ochrany hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. V tomto smere sa mu napríklad podarilo docieliť ochranu areálu židovských stavieb v Bardejove. Tieto sú zapísané v Listine svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

autorka: Anna Patková
foto: teraz.sk, delet.sk