Študenti pre študentov alebo Divadlo VYDI

Divadlo je pôvabné a je hlavne láskou na celý život. Mnohí ho milujú spôsobom diváka oceňujúceho krásu, ale sú aj takí, ktorých to ťahá na divadelné dosky. Aj medzi študentmi UKF sa nájdu nadšenci z tej druhej sorty, ktorí svoje mimoškolské aktivity orientujú na umelecké performancie.

Divadlo VYDI má už dosť vysoký vek na to, aby si mohlo objednať v Amerike pivo. Vzniklo v roku 1992 na popud profesorky Marty Žilkovej a najmä vďaka nadšeniu vtedajších študentov pedagogickej fakulty. Jeho smerovanie bolo spočiatku orientované na inscenované pásma poézie. Vo svojej 21-ročnej histórii si vyskúšalo detské muzikály, ale aj pôvodné inscenácie orientované prevažne na mladého dospelého diváka – napríklad Vraždenie neviniatok (2002), Plot (2004) alebo Medzi stenami (2007). Dnes sa zameriava na rôznorodé spektrum divadelných inscenácií a žánrov a je otvorené všetkým návrhom a myšlienkam študentov, ktorí v ňom tvoria. Väčšinou však smeruje k divadlu alternatívneho typu.

Od septembra tohto akademického roku divadlo vedie Marcela Králiková, doktorandka na katedre kulturológie, ktorá má skúsenosti s divadlom ako scénografka. „Znamená to pre mňa hlavne výzvu, ale i zodpovednosť, aby divadlo kontinuálne pokračovalo vo svojej tradícii a udržalo si úroveň a kvalitu, ktorú nadobudlo za dvadsať rokov,“ vraví Marcela.

Členovia VYDI  v inscenácii s názvom Rozhodnutie pre zajtrajšok a možno len Peter a Lucia
Členovia VYDI v inscenácii s názvom Rozhodnutie pre zajtrajšok a možno len Peter a Lucia

Nová sezóna divadla

Aktivity divadla sa však neobmedzujú len na divadelné inscenácie, patria k nim napríklad aj literárne večery. Pri príležitosti 20. výročia Filozofickej fakulty UKF ste zas mohli vidieť kabaretné predstavenie Filozofia – matka naša ako súčasť galaprogramu.

Po prijatí 12 nových členov má v súčasnosti VYDI okolo 30 členov. „Pochádzajú prevažne z filozofickej fakulty, a to z rôznych odborov ako kulturológia, estetika, etnológia, žurnalistika, masmediálna komunikácia, ale i z pedagogickej fakulty, napríklad z hudobno-dramatického odboru či prekladateľstva,“ spomína Marcela.

O umeleckých kvalitách divadla svedčia aj ocenenia. Najväčším úspechom je, že divadlo VYDI sa stalo minulý rok laureátom Akademického Prešova, čím sa stalo najlepším študentským divadlom na Slovensku. Taktiež malo možnosť zúčastniť sa Medzinárodného filmového a divadelného festivalu Um Um s performanciou PREJSŤ (si) TELOM.

Zaujímavosťou je, že Starosloviensky chorál, znejúci pri promočných slávnostiach univerzity, pochádza z pôvodnej inscenácie divadla VYDI Na počiatku bolo slovo z roku 1992.

Ak sa chcete pozrieť, čo všetko sú schopní mladí a talentovaní študenti vytvoriť, nenechajte si ujsť niektorú z inscenácií a vojdite do priestorov Univerzitného tvorivého ateliéru UKF na ŠD Nitra. Pre aktuálne informácie sledujte stránku divadla VYDI na Facebooku.

autorka: Martina Hatňanková
foto: Tomáš Špánik