Nitra žije hokejom, finálová séria je vyrovnaná

V historicky prvom finále má Nitra šancu vybojovať si zlaté medaily. Mesto pod Zoborom je v eufórii rovnako ako aj viacerí študenti UKF. Po štyroch zápasoch je séria vyrovnaná 2:2, a tak ešte stále nie je o ničom rozhodnuté.

hokej nitra extraliga

Skvelá základná časť predznamenávala úspech

Od prvého kola extraligy bolo jasné, že Nitrania majú tie najvyššie ambície. Pod vedením českého trénera Antonína Stavjaňu si dokázali udržať počas všetkých 56 kôl pozíciu medzi tromi najlepšími tímami, najmä vďaka stabilnej forme. Svojim súperom dokázal nitriansky tím nadeliť spomedzi všetkých najviac gólov a dobré výkony predvádzala aj obrana a vyrovnaná brankárska dvojica Kristan – Lakosil. Menej gólov ako Nitra inkasoval už iba ich finálový súper z Košíc. HK Nitra sa umiestnila na skvelom druhom mieste a v play-off zdolala stredoslovenských súperov. Najprv s prehľadom zdolala obhajcu titulu zo Zvolena  4:0 a potom si poradila aj s Banskou Bystricou 4:1.

občas nečas hlasovanie

Prvé finále v histórii klubu

Nitra sa viackrát dokázala prebojovať do semifinálovej fázy, finále však bolo pre nich akosi zakliate. Až túto sezónu sa im podaril historický úspech a je už jasné, že skončia najhoršie na striebornej pozícii. Avšak hráči okolo kapitána Jozefa Štümpela chcú získať ten najcennejší kov. Košičania sú však po odchode Slovana Bratislava z extraligy do KHL každý rok najväčším favoritom na titul a akákoľvek iná medaila ako zlatá je pre nich neúspechom. Od finálovej série sa tak od prvej minúty čakal napínavý a vyrovnaný hokej.

Séria je vyrovnaná, kocky sú hodené

Prvý zápas v Košiciach bol dôkazom toho, akým smerom sa bude vyvíjať celá séria. Na východ republiky prišlo podporiť svoj klub vyše 100 fanúšikov Nitry a vytvorili skvelú kulisu.  Vo viacerých prípadoch dokonca prekričali domácich fanúšikov. Nitrania sú vo všeobecnosti známi tým, že majú jedných z najlepších fanúšikov na Slovensku a atmosféra na domácich zápasoch je priam ohlušujúca.

V prvom zápase nitrianski hokejisti dokázali vždy dotiahnuť na Košice, ktoré v zápase viedli, v nájazdoch však hostia zlyhali a východniari sa ujali vedenia. V druhom zápase Nitra výhrou 2:1 vyrovnala sériu a domov tak odchádzali s výhodou. Tú však stratili už v prvom domácom zápase, kedy v predĺžení neustrážili Jenčíka a Košice tak opäť viedli.

Pred vypredaným hľadiskom sa Nitra ukázala po druhýkrát a teraz víťazne. Po nevýraznej prvej tretine zlepšili svoje výkony a opäť vyrovnali sériu. Fanúšikovia domácich sa tradične prezentovali skvelou atmosférou a na záver aj oslavnou pyrotechnikou. V uliciach Nitry ešte dlho do noci vykrikovali oslavné chorály a žilo to aj na UKF. Veľa študentov, ktorí pochádzajú z Nitry a okolia, si zápas boli vychutnať priamo na štadióne alebo na veľkoplošnej obrazovke na námestí. Iní zase uprednostnili pohodlie domova prípadne si zápas pozreli na internáte. Séria pokračuje už vo štvrtok 17. apríla o 17.00 hod. v Košiciach, kde si jeden z tímov vybojuje mečbal na sobotňajší šiesty zápas v Nitre. Nitrianski hokejisti určite ešte nepovedali posledné slovo a o historický titul budú bojovať do poslednej minúty.

autor: Viktor Háber