Čo by mala pripomínať Dávidova hviezda?

Máte už po skúškach? Patríte k tým, ktorým cez leto chýba vzdelávanie? Ak chcete i cez nasledujúce prázdninové mesiace z času na čas svojho ducha kognitívne rozvíjať, kultúrne obohacovať a viesť ku kladným hodnotám, na začiatok napríklad zájdite do Bardejova. Na ulici Dlhý rad sa totiž už zajtra – 24. júna o 17.30 hod. slávnostne otvára Pamätná záhrada holokaustu.

Záhrada holokaustu 2014„Pamätník je symbolickým darom od preživších holokaustu a ich potomkov pre obyvateľov Bardejova, aby nikdy nezabudli na tragédiu, ktorá sa odohrala v ich bezprostrednom okolí a navždy zmenila tvár mesta,“ vysvetľuje Peter Hudák dôvod svojho úsilia a rozhodnutia „oživiť“ starú židovskú štvrť. „Pamätník má podľa autora návrhu Gioru Solára obnoviť pôvodný vzhľad mestskej štvrte, navrátiť Židovské suburbium do prirodzeného urbanisticko-historického kontextu a zvýrazniť význam lokality ocenenej UNESCO-m. Memoriál predstavujú fasády domov, ktoré pôvodne tvorili časť radovej zástavby asanovanej v 50. rokoch minulého storočia,“ rozpráva o projekte Peter. Následne opisuje jednotlivé podstatné časti tohto miesta.

Záhrada holokaustu v Bardejove

Dominantou Pamätnej záhrady bude monument v tvare trojrozmernej Dávidovej hviezdy. Tá bude položená na železničných koľajniciach. Avšak tou najdôležitejšou časťou budú tabule s menami obetí holokaustu z Bardejova (ale aj iných obcí). Taktiež tu budú i mená tých, ktorí sa podieľali na zachraňovaní bardejovských židov.

Bardejvoská židovská stredná škola z roku 1941

„Vzhľadom na nedostatok informácií o tisícoch zahynutých osôb a nízku výpovednú hodnotu zachovaných prameňov ide o pomerne ambiciózny projekt,“ priznáva Peter. „Je to čiastočne svedectvo ambivalentného postoja, ktorý majoritná spoločnosť počas desaťročí zaujímala voči tragickému osudu židovskej komunity. Veríme, že židovské kultúrne dedičstvo sa stane naším vlastným kultúrnym dedičstvom. V tomto kontexte sa budeme snažiť o to, aby Židovské suburbium bolo rekonštruované a využívané spôsobom prislúchajúcim národnej kultúrnej pamiatke a lokalite rozpoznanej UNESCOM,“ dodáva Peter v závere. Ak sa však otvorenia zúčastniť nemôžete, nezúfajte. Pamätná záhrada holokaustu bude spoločnosti bežne prístupná.

autorka: Anna Patková
foto: Peter Hudák