Teplá voda, vajcia na stene a iné

Chcete sa na internáte v noci osprchovať, ale tečie len vlažná voda? Áno, aj to je jeden z mnohých problémov internátneho života. Študenti však majú tendenciu vidieť chybu len v systéme, pritom sa oni sami k mnohým veciam stavajú nezodpovedne. Nielen o problémoch s vlažnou vodou, ale aj o množstve iných problémov v ŠD Nitra nám porozprával riaditeľ internátu Milan Masár.

Koncom februára sa ubytovaní v ŠD Nitra sťažovali na teplotu vody. Tá totiž kolísala aj cez deň. V tomto období sa vyskytol problém, veľký kondenzačný kotol mal niekoľko dní poruchu. V prevádzke bol menší, ktorým sa aj vykurovalo. Našťastie bolo dobré počasie a spotreba tepla na vykurovanie budovy nebola vysoká. Aj napriek tomu mohli študenti miestami pocítiť nedostatok teplej vody.

Situácia sa upokojila po oprave kotla a nainštalovaní nového výmenníka tepla. Pokiaľ bude stála cirkulácia teplej vody, nemalo by dochádzať k jej nedostatku. Je jedno, či v nočných hodinách potrebujete zo seba zmyť zápach z krčmy, alebo si len pred spaním chcete dopriať sprchu. Stáva sa, že vás nepríjemne „osvieži“ vlažná a niekedy až studená voda. Jej teplota závisí od spotreby. Na príčine však nie je nestíhanie ohrevu. Je to spôsobené tým, že keď klesne odber, trvá trochu dlhšie, kým sa do kohútikov teplá voda znovu dostane.

Študenti v mnohých prípadoch s vodou zbytočne plytvajú

Nevýhodou na ŠD Nitra je aj vzdialenosť kotolne. Kedysi bola neďaleko jedálne, teraz sa nachádza pri Mediálnom centre UKF. Tým sa cesta teplej vody do kohútikov ešte viac predlžuje. Masár však vidí problém aj v prístupe študentov. „Myslím si, že veľa ľudí vodou plytvá. Napustia si vaňu (v ŠD Nitra sú v kúpeľni vane a nie sprchovacie kúty, pozn. red.) a idú robiť niečo iné. Voda im vychladne alebo zistia, že nemá takú teplotu, akú chceli. Potom vodu vypustia a opäť napustia novú. Vane na internáte nie sú šťastným riešením. Chceli by sme rekonštruovať kúpeľne a vane vymeniť za sprchovacie kúty,“ hovorí Milan Masár a vzápätí dodáva: „V druhom polroku 2014 bude vyhlásená súťaž na projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu kúpeľní a bol by som rád, keby sa rekonštrukcia mohla realizovať už v budúcom roku. Závisí to však aj od finančných prostriedkov, ktoré bude mať UKF k dispozícii.“

Posteľná bielizeň a leniví študenti

Na „Božene“ sú aj iné problémy. Jedným z nich je aj posteľná bielizeň. Tú niektorí z lenivosti nepoužívajú. Výsledkom sú potom mastné vankúše a prikrývky. Počas leta sa to snažia zamestnanci dať do poriadku, no nie vždy to ide. Často sa potom stáva, že vankúše aj paplóny musia vyradiť.

Zábava „na úrovni“

V kuchynke na siedmom poschodí sa nedávno niekto nudil. Zábavu si našiel v hádzaní vajíčok o stenu. Škvrny sa upratovačka síce snažila odstrániť, ale už to nie je ako predtým. Bude sa musieť vymaľovať.

Dva dni predtým sa práve v kuchynke na sedmičke niekomu „podarilo“ rozbiť kryt na svietidle. Ubytovaní sú ľahostajní aj k varičom v kuchynkách. Ak niečo vykypí, neutrú to. Nechajú to pripáliť a potom to vyzerá tak, že každý rok sa musia vymeniť aj zo štyri variče. Minulý rok sa menili aj dve pracovné dosky. Nezodpovední „kuchári“ na ne položili horúci hrniec, čím sa vypálil kruh.

Nezodpovedný prístup študentov životnosť dvojplatničiek znižuje

Stal sa aj prípad, keď partia ľudí rozbila tlačidlo požiarneho poplachu na chodbe. Vrátnik musel skontrolovať situáciu a aktéri sa ešte zdržiavali na chodbe. Najskôr sa zdráhali, ale na druhý deň sa prišli priznať. Bolo však výnimočné, že sa vinníka škody podarilo zistiť.

Ako to už býva – nikto nikdy nič nevidel a ani nepočul. Preto riaditeľ na obyvateľov internátu apeluje, aby si vážili, čo majú, a neničili inventár. Peniaze, ktoré sa musia dať na opravu škôd, by sa mohli použiť aj na iné veci, ktoré nám na internátoch skutočne chýbajú.

autor: Igor Roško
foto: autor