Kultúrny detox: December 2014

Posledný mesiac v roku, nákupy darčekov, vôňa medoviny, chuť punču, zima, stres, zápočty a skúšky, skrehnuté prsty i hrejivé slová. December sa nezadržateľne blíži, a aj keď nás reklamy v televízii zásobujú Vianocami už od októbra, dajme si ruku na srdce – naše obľúbené ročné obdobie čoskoro vystúpi v plnej paráde aj šaráde na scénu. Možno vám v mysli práve blúdia iba skúšky, no tie raz pominú, ale príjemne strávený čas v kruhu spolužiakov, kamarátov či rodiny vám nič nenahradí. Pripravili sme pre vás detox plný dobrej nálady a ešte lepších podujatí. A ak neprídu Vianoce za vami, nuž vyberte sa za nimi spolu s nami už teraz…

Vianočné mestečko
zdroj foto: nitralive.sk

30. november – 23. december: Vianočné Mestečko v Nitre

Medzi najnavštevovanejšie miesta v Nitre počas decembra jednoznačne patrí Vianočné Mestečko. To bude tradične umiestnené na Svätoplukovom námestí, kde sa môžete voľne prechádzať a ochutnávať klasické špeciality ako punč, medovinu, varené víno, podpecníky, klobásy či lokše. Nám v redakcii sa už slinky zbiehajú. Ste na tom rovnako aj vy?

Kedy budú Vianoce1. december: Kedy budú Vianoce?

Odpočítavate, koľko dní ostáva do Vianoc? V prípade, že vás to už omrzelo, pridajte sa k hercom zo Starého divadla, ktorí sa rozhodli pripraviť inscenáciu nielen pre najmenších, ale aj pre nás, “vysokoškolopovinných“. V hre Kedy budú Vianoce? nebude chýbať štipka humoru, ale ani štipka umu. Inscenácia vznikla na motívy knihy Roarka Bradforda a jej premiéra sa uskutoční vo Veľkej sále Starého divadla Karola Spišáka o 18.00 hod.

Vytvor si 3. december: Vytvor si!

Krajské osvetové stredisko v Nitre vás privíta so zaujímavou akciou. Chcete si vytvoriť vlastné a originálne ozdoby na stromček či do domu? KOS vám túto príležitosť sprostredkuje už o pár dní. Ak patríte medzi tých menej šikovných, tak nezúfajte. Vianočné ozdoby si vyrobíte z nerozbitných materiálov, pričom budú neopakovateľné. Umenie, návrat k ľudovým tradíciám, pozitívna atmosféra – to vás čaká v KOS Nitra od 15.00 hod.

7. december: Kúp si kúsok dobra

Kúp si kúsok dobraPredvianočné obdobie má moc roztopiť aj srdce toho najväčšieho mrzúta. A tak sa všetkým núka príležitosť pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú. Dobročinný vianočný bazár dáva možnosť zbaviť sa nepotrebných drobností a vecí, ktoré sa u vás rokmi nahromadili. Pre iných však môžu mať omnoho vyššiu hodnotu. Kupujúci si na tomto bazáre sám určí cenu, ktorou dobrovoľne prispeje na vybrané drobnosti. Darovať aj kúpiť môžete hocičo – knihy, hračky, zachovalé oblečenie, šperky či hudobné nástroje. Bazár sa uskutoční v priestoroch foyer Divadla Andreja Bagara v Nitre od 9.00 hod. do 20.00 hod.

Adventný koncert9. december: Advent v podaní UKF

Katedra hudby PF UKF v Nitre si pre vás pripravila Adventný koncert, na ktorom vystúpia študenti, ale aj pedagógovia zo spomínanej katedry. Predstaví sa vám Bob Chilcott so svojou Malou jazzovou omšou a nebudú chýbať ani mnohé iné domáce či zahraničné skladby s nádychom adventu a Vianoc. Koncert sa uskutoční v priestoroch Synagógy o 18.00 hod.

Knihy alebo časopis11. december: Knihu alebo časopis?

Milovníci písaného slova si môžu dopriať vianočný darček aj sami, a to vo forme dobrej knihy či zaujímavého časopisu. V priestoroch Galérie Trafačka sa uskutoční Predaj kníh a časopisov, kde si mnohí z vás určite prídu na svoje, a navyše sa vám možno podarí objaviť darček pre svojich najbližších. Pripravená je aj skvelá akcia, tak nezabudnite navštíviť Trafačku od 14.30 hod do 18.00 hod.

14. december: Hviezdny strieborný večer

Bez hudby to nepôjde ani v decembri. 11. ročník koncertu Strieborný vianočný večer Evy Pavlíkovej má už v Nitre svoje stále zastúpenie. Tentoraz na ňom vystúpia Štefan Itcho Pčelár, Cimbalová hudba Zobor, Ján Galovič či Robo Puškár. Koncert sa uskutoční pod záštitou mesta Nitra a herečky Evy Pavlíkovej o 18.00 hod. v priestoroch Synagógy v Nitre.

FOTO PLUS KLUB17. december: FOTO+klub

Fotografie zachytávajú bežné či výnimočné udalosti v našom živote. Chcete sa naučiť o fotografovaní viac? V tom prípade si pre vás Krajské osvetové stredisko pripravilo FOTO klub, kde si môžete vyskúšať rôzne fotografické techniky, rozlišovať jednotlivé druhy fotografií, ako aj ďalšie užitočné informácie. Stačí prísť a vyskúšať – KOS Nitra od 17.30 hod.

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: plagáty a ilustrácie podujatí

2 thoughts on “Kultúrny detox: December 2014

1. Dobrý deň, Michal. Ďakujeme za upozornenie a ospravedlňujeme sa. Fotku ihneď riadne zazdrojujeme, v prípade požiadavky nahradíme inou.