Smolný začiatok pre basketbalistov

Za nami je prvá štvrtina basketbalovej extraligy mužov, do ktorej nitrianski basketbalisti MBK SPU Nitra nevstúpili vôbec dobre. Po oveľa lepších začiatkoch v predchádzajúcich sezónach sa v tej aktuálnej 2014/15 už v úvode trápia. Ich prvá výhra znamenajúca aj prvý plný bodový zisk prišla až v jedenástom zápase na domácej palubovke Spišskej Novej Vsi.

Nová sezóna, nové problémy

Zverenci trénera Ľubomíra Urbana, majstri Slovenska z ročníkov 2005, 2009 a víťazi Slovenského pohára z roku 2012 vstúpili do novej sezóny opäť hladní po úspechu, hoci ich tohtoročné účinkovanie v najvyššej súťaži bolo ohrozené. V ambicióznom tíme spod Zobora, ktorý v uplynulých dvoch ročníkoch skončil najskôr v semifinále s Interom Bratislava (o finalistovi sa vtedy rozhodlo za veľkým stolom) potom vo štvrťfinále s Komárnom, nastali počas letnej prestávky viaceré zmeny, ktoré sa dotkli hlavne kádra. Uskutočnilo sa najväčšie hráčske zemetrasenie za posledných pár rokov.

Z minuloročného osadenstva ostala iba štvorica mladíkov – Lukáš Bukovič, Marian Kysela, Juraj Šimončík a Juraj Štefek. Dodatočnú kvalitu do kádra mal priniesť spoza oceánu Justin Ward. Na skúške bol aj rozohrávač z Čiernej Hory Nikola Lalić, ktorý sa však neosvedčil. Filozofiou nového vedenia klubu je postaviť tím na vysokoškolských mladíkoch, ktorých má okrem pôsobenia v Nitre motivovať aj možnosť študovať na fakultách UKF či SPU. Peter Seman, nový generálny manažér klubu, na tlačovej konferencii na začiatku sezóny poznamenal: „Začína nová éra nitrianskeho basketbalu, ide o dlhodobý projekt v spolupráci s vysokými školami, ktorý bude prepojený s profesionálmi.“.

S prvým zápasom prišla tesná prehra s bratislavským tímom Karlovka, ale to čo nasledovalo počas ďalších deviatich zápasov naozaj nikto nečakal. Hlavne drvivé porážky o viac ako 50 bodov s Interom Bratislava a Prievidzou zanechali stopu.

Cenná posila a prvé víťazstvo

Vedenie na situáciu zareagovalo ráznym krokom. Do svojich radov povolali ostrieľanú americkú posilu z prestížnej univerzity v Kansase Martaviousa Irvinga. Irving strávil v Kansase, ako je v Amerike už tradíciou, štyri sezóny, počas ktorých si vybojoval pevné miesto v základnej zostave družstva, ktoré pôsobí v najvyššej mužskej univerzitnej divízii NCAA. Pred Irvingom čakala svetlá budúcnosť, ktorú však pribrzdilo zranenie kolena.  Do Nitry prišiel zatiaľ na 30-dňovú skúšku.

Martavious Irwing, nová posila nitrianskych basketbalistov

Irving prvýkrát za Nitru nastúpil v 10. kole. Zaznamenal 11 bodov, no víťazstvo svojmu novému tímu ešte nezabezpečil. Prišla však predohrávka 11. kola, v ktorej Irving oslavoval 24. narodeniny. V zápase sa blysol 36 bodmi, pričom premenil osem streleckých pokusov a spoločne s Wardom priviedli Nitru k výhre po predĺžení nad domácou Spišskou Novou Vsou v pomere 104 : 106

Basketbalisti Nitry tak po prvý raz okúsili chuť víťazstva v tejto sezóne. V ďalších štyroch kolách, ktoré už znamenali odvety so súpermi zo začiatku sezóny, však prehrali. V tabuľke zatiaľ figurujú so 16 bodmi na desiatom zostupovom mieste, no do konca základnej časti zostáva ešte 21 zápasov, v ktorých sa pokúsia zvrátiť nepriaznivý začiatok v sezóne a napokon postúpiť do nadstavbovej časti určenej pre prvých osem tímov.

autor: Dušan  Farbula
foto: Martin Šopinec