Vyzbieralo sa 24 litrov krvi, ktorá zachráni životy

Tento rok sa sa pod záštitou Študentských dní nitrianskych univerzít prvýkrát vo štvrtok 20. novembra 2014 zorganizovala Univerzitná kvapka krvi. Študenti, ktorí prišli darovať krv, brali podujatie pozitívne. Celkovo sa odberu zúčastnilo 48 darcov, medzi ktorými sa nachádzali nielen dlhoroční darcovia, ale aj prvodarcovia. Vyzbieralo sa 24 litrov krvi, ktorá bude spracovaná a použitá pre ľudí v bezprostrednom ohrození života.

Podobné akcie spojené s darovaním krvi sa uskutočnili už niekoľkokrát, avšak tie boli v rámci jednotlivých fakúlt, patrila sem napríklad Valentínska kvapka krvi a Študentská kvapka krvi, ktoré zožali obrovský úspech. Prvýkrát prišla s takouto myšlienkou doktorka Andrea Bratová, ktorá bola organizátorom prvých odberov krvi na našej škole. Neskôr sa ku organizácii akcií pridala aj doktorka Erika Krištofová. Samotný odber zabezpečuje Mobilná odberová jednotka Národnej transfúznej služby SR, ktorá sídli na Špitálskej ulici v Nitre.

UKK2

Pre záujemcov o darovanie je tu príležitosť každý deň

Krv sa darovávala tento rok v rámci ŠDNU aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v pondelok 25. novembra. Pre tých, čo to nestihli a mali by záujem darovať krv, je tu možnosť každý pracovný deň priamo na oddelení NTS v Nitre. Na našej škole je naplánovaný najbližší odber budúci rok na jar, opäť v rámci ŠDNU.

Niekoľko rád pred darovaním

Darca krvi musí:

• mať vek od 18 do 60 rokov
  • mať dodržanú frekvenciu darovania (muži tri mesiace, ženy štyri mesiace od posledného odberu)
  • hmotnosť min. 50 kg

Darca nesmie:

• byť nosičom HIV (AIDS), nesmie byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C a taktiež nesmie trpieť na iné závažné a chronické ochorenia
  • užívať drogy, či už vnútrožilovo, alebo vnútrosvalovo (teraz alebo aj v minulosti)
  • poskytovať ani prijímať platené sexuálne služby, často striedať sexuálnych partnerov
  • užívať anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom, alebo brať lieky na poruchy zrážania krvi
  • neodporúča sa darovať krv, ak dlhodobo a pravidelne užívate lieky, cestujete po krajinách s nízkym hygienickým štandardom
  • ženám sa neodporúča ísť na darovanie počas menštruácie, taktiež sa nemôžu zúčastniť tehotné a dojčiace ženy

UKK 1

Čo by ste mali dodržať tesne pred odberom krvi

• darca musí byť dostatočne hydratovaný (ráno pred odberom 0,5 litra tekutín)
  • na odber krvi nechoďte nalačno
  • večer a ráno pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…), vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá (ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo…)
  • nevystavovať sa priveľkej psychickej a telesnej námahe

Čo má samotný darca z darovania krvi okrem dobrého pocitu?

• organizmus sa stáva odolnejším, ľahšie prekonáva krízové situácie
  • darovanie prispieva k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok
  • organizmus je lepšie pripravený na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi
  • darcovi sa vyrovnáva krvný tlak
  • zlepšuje sa imunita
  • skvalitňuje sa stav pokožky
  • v neposlednom rade sú darcovi poskytnuté zľavy na športoviská, vstupenky na kultúrne predstavenia, mestskú hromadnú dopravu (uvažuje sa aj o ocenení darcov v podobe prideľovania bodov na získanie internátu)

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý človek môže poskytnúť ľuďom, ktorí sú chorí alebo po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.

autorka: Sabína Bekmatovová
foto: autorka