Čo robiť, ak ochoriete v Nitre

Drvivá väčšina študentov UKF býva v Nitre na internáte. Niektorí dochádzajú domov pravidelne, iní v Nitre ostávajú celé mesiace. Práve tu sa vynára problém – čo má študent robiť, ak náhle ochorie a je stovky kilometrov od domova a svojho lekára?

Chorý študent, samozrejme, môže cestovať domov, no nie každý si môže kvôli chorobe vyčerpať absencie na prednáškach. Niektoré naliehavé prípady navyše neznesú odklad a študent musí vyhľadať pomoc v mieste štúdia.

Chorá na intráku BEZ POPISKU_autor Martina Hatňanková

Jednou z možností je navštíviť lekára v Nitre. Podľa Miroslava Tvrdíka z Oddelenia pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci študentov nemá UKF žiadne zmluvy s lekármi, ktorí by ošetrili študentov našej univerzity. Študent si teda ambulanciu musí nájsť sám, buď na základe odporúčaní od priateľov, alebo podľa vzdialenosti od internátu. Lekári sú povinní ošetriť akútne prípady či úrazy, no študent si za ošetrenie zaplatí podľa aktuálneho cenníka poisťovne. Záleží teda od rozhodnutia študenta, či zostane zaevidovaný u obvodného lekára v mieste svojho bydliska, alebo sa počas štúdia nechá preložiť k lekárovi v Nitre.

Keď musíte na pohotovosť, nezabudnite na hotovosť

Druhou alternatívou je návšteva pohotovosti. Tá sa v Nitre nachádza na Špitálskej ulici číslo 6. Ordinačné hodiny pohotovosti pre dospelých sú v pracovné dni od 16.00 do 7.00 hod. a cez víkendy non-stop. Pred vstupom do ambulancie si treba pripraviť občiansky preukaz, preukaz poistenca a poplatok za ošetrenie vo výške 1,99 eur. V prípade, že sa študent nechá ošetriť na pohotovosti, je povinný do troch dní navštíviť svojho obvodného lekára. Pozor, na pohotovosti pre dospelých prijímajú len osoby staršie ako 19 rokov. Ak má študent 18 alebo menej, musí ísť na pohotovosť pre deti a dorast.

Kam s boľavým zubom?

Stomatologická pohotovosť sa takisto nachádza na Špitálskej ulici, v náprotivnej budove. Je otvorená od pondelka do piatka od 16.00 do 19.00 hod. a v sobotu a nedeľu od 8.00 do 13.00 hod. Rovnako si tu treba nachystať občiansky preukaz, preukaz poistenca a poplatok 1,99 eur. Za jednotlivé druhy ošetrení študent zaplatí podľa cenníka, ktorý je k dispozícii v ambulancii. Po návšteve zubnej pohotovosti sa študent nemusí ohlásiť u svojho zubára, závisí to však od rozsahu zákroku.

autorka: Eva Stasinková
foto: Martina Hatňanková