Bakalárku a diplomovku odovzdať dvakrát v pevnej väzbe, prosím!

Pravidlá hovoria jasne: keď chceš ukončiť bakalárske alebo magisterské štúdium, napíš záverečnú prácu a v dvoch vyhotoveniach ju odovzdaj v stanovenom termíne. Obe práce však musia byť v pevnej väzbe, čo ukrojí dosť podstatnú sumu zo študentského rozpočtu. Prečo teda musíme odovzdávať záverečné práce v tvrdej väzbe, aj keď jedna z nich nám po obhajobe skončí v rukách? Zisťovali sme za vás.

DSC_3826

Sú školy, kde nie je povinnosťou odovzdávať prácu dvakrát v tvrdých doskách, lebo jeden exemplár môže byť v hrebeňovej väzbe. Študentka Dominika z STU v Bratislave má za sebou bakalárku aj diplomovku a z možnosti výberu väzby je spokojná: „Čo sa týka osobného vkusu, luxusnejšie vyzerá práca v tvrdej väzbe a lepšie sa s ňou chváli, ale pre peňaženku je lepšia hrebeňová. Som rada, že máme možnosť voľby.“

Naša univerzita však taká benevolentná v tejto oblasti nie je. Študenti musia záverečnú prácu odovzdať v dvoch vyhotoveniach a obe musia byť v tvrdej väzbe. Jedna sa študentovi vráti späť a druhá ostane v škole a archivuje sa v knižnici. Tá, ktorá putuje do knižnice, však musí byť v tvrdej väzbe povinne. „Na FPV a aj iných fakultách sme mali obdobie, keď študenti odovzdávali záverečné práce v hrebeňovej väzbe. Nespĺňali však kritériá archivovania v univerzitnej knižnici. Z toho dôvodu sme od hrebeňovej väzby upustili a vrátili sa späť k pevnej väzbe, znížili sme však počet povinných exemplárov zo štyroch na dva,“ povedal rektor univerzity Ľubomír Zelenický.

DSC_3840Dekanka fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Eva Sollárová si myslí, že súčasný štandard väzby záverečných prác má svoje opodstatnenie: „Na prácu sa súbežne vypracúvajú dva posudky (školiteľom a oponentom), zvyčajne v časovom strese, takže by manažovanie dvoch posudkov s jednou originálnou verziou organizovanie posudkov znáročnilo, teda nepovažujem za reálnu takúto úvahu. Obaja posudzujúci by mali dostať rovnakú, originálnu podobu práce. Práca odovzdaná v hrebeňovej väzbe neposkytuje legislatívne dostatočné záruky pre nezasahovanie do práce.“

Záverečné práce by sa mohli archivovať len v elektronickej forme

Pre študentov by však bolo príjemnejšie a aj finančne menej náročné, keby mali možnosť odovzdať jeden exemplár v inej ako tvrdej väzbe. Ak vezmeme do úvahy, že pomerne dosť študentov svoju bakalársku alebo diplomovú prácu odovzdáva na poslednú chvíľu, náklady na zviazanie sa môžu vyšplhať dosť vysoko. „Bakalársku prácu som si dala viazať asi dva dni pred termínom odovzdania. Bála som sa, že ak si ju nedám zviazať expresne, tlačiarne to do deadlinu nestihnú. Nakoniec ma to stálo viac ako 50 eur. Pri diplomovke, ktorá bude mať oveľa viac strán, si cenu za zviazanie ani nechcem predstaviť,“ hovorí študentka UKF Mária.

UKF_autor Bibána Šimová (1)

A riešenie? Vedenie univerzity uvažuje nad možnosťou, že bude záverečné práce študentov archivovať len v elektronickej forme. „Zatiaľ nám to legislatíva neumožňuje. Verím však, že v budúcnosti bude aj tento problém vyriešený,“ dodáva Ľubomír Zelenický. Aj prodekanka pre vzdelávanie v interných formách štúdia Jarmila Jurová nám povedala, že na túto tému otvoria diskusiu, minimálne na pôde filozofickej fakulty. „V polovici februára máme Kolégium dekana, takže predpokladám, že tam bude priestor na diskusiu,“ uzatvára Jurová vo svojom vyjadrení.

Kým teda univerzita nájde riešenie, ako ušetriť študentom peniaze a zároveň zmierniť už aj tak hektické obdobie pred ukončením bakalárskeho alebo magisterského stupňa, študenti musia čakať. Aspoň malou pomocou by im však mohlo byť to, že si dosky na záverečnú prácu dajú v tlačiarni vyrobiť dopredu a po jej dopísaní si ju dajú už len zviazať. Ušetria tak peniaze i čas.

autorka: Andrea Janovská
foto: archív ON