Košice čakajú, Nitra aréna dejiskom rozhodujúceho siedmeho duelu

Play off hokejovej Tipsport extraligy speje ku svojmu vyvrcholeniu. Prvým finalistom sa stali majstrovské Košice, ktoré vyradili Poprad. O druhom tíme, ktorý zabojuje o najcennejší kov, rozhodne nedeľný zápas Nitry s Banskou Bystricou s prívlastkom  najdôležitejší.

HC Košice – HK Poprad, stav série 4:1

(5:4, 2:1, 3:1, 2:6 a 3:2)

Séria v znamení pravého východniarskeho derby odštartovala v košickej Steel Aréne, do ktorej si v úvodnom duely našlo cestu 4339 divákov, čo je iba niečo viac ako polovica z celkovej kapacity 8347 miest.

Košice po rozhodujúcej výhre nad Popradom

V sérii sa gólovo prví presadili hostia, a to vďaka Richardovi Rapáčovi. Košiciam sa však podarilo uskutočniť obrat, ktorý sa stal hlavným synonymom tejto série. Košice otočili nepriaznivý priebeh zápasu až v troch víťazných zápasoch zo štyroch, aj to svedčí o sile tohto mužstva. Výsledkovo vyrovnaným zápasom sa líšil iba ten štvrtý v Poprade, ktorí domáci vyhrali presvedčivo 6:2, a s prvým víťazstvom cestovali naspäť do Košíc, kde ich čakal piaty duel. V ňom Popradčania aj vďaka gólu Arneho Krotáka viedli po prvej tretine 0:2. Všetko sa však zmenilo v poslednej 20-minútovke, keď sa domácim podaril obrat korunovaný postupovým gólom z 59. minúty. Pekným prienikom sa presadil Marek Bartánus.

Marek Bartánus a jeho radosť

Košice sa do rozhodujúcich bojov o titul dostali ôsmykrát v rade a celkovo to pre nich bude 15. finále. Do dnešného dňa odohrali v play off slovenskej extraligy 254 zápasov. Vyhrali z nich 166, prehrali 88, to všetko pri zaujímavom skóre 855:595.

Košice momentálne ešte stále čakajú na svojho súpera. Jeho meno sa dozvieme v nedeľu a finálová séria bude mať začiatok v stredu 1. apríla v Steel Aréne.

HK Nitra – HC 05 Banská Bystrica, stav série 3:3

(4:2, 3:4 pen., 3:2, 2:4, 5:2, 3:4 pp.)

Séria, z ktorej postupujúci dosiaľ nevzišiel. Súboje medzi Nitrou a Bystricou boli vždy ostro sledované, najmä kvôli tvrdým súbojom na ľade, ale aj mimo neho. Inak to nie je ani v semifinálovej sérii, ktorá rozhodne, ktorý z týchto tímov bude mať možnosť zabojovať o majstrovský primát.

Emócie v zápase HK Nitra s HC 05 Banská Bystrica

Prvý zápas pod Zoborom nemal jasného favorita. Nitrania síce vyhrávali po prvej tretine 2:0, no „baranom“ sa podarilo skóre vyrovnať. O výhre domácich napokon svojím druhým gólom v dueli rozhodol Marek Slovák. Druhý zápas bol dramatický až do samotného záveru. Bystrici sa opäť podarilo vymazať dvojgólové manko a zápas poslať do predĺženia, samostatných nájazdov, v ktorých o výhre hostí rozhodol český kanonier Petr Kafka. Séria sa následne presťahovala na vypredaný štadión pod Urpín, kde v ďalšom vypätom zápase zvíťazila Nitra. Aj keď do tretice premárnila dvojgólový náskok, o jej výhre rozhodol slovenský reprezentant a majster sveta z roku 2002, Dušan Milo.

Štvrtý a piaty zápas ovládli domáce mužstvá, ktoré naplno využili pomoc svojich fanúšikov. V piatom zápase sme prvýkrát v tejto sérii videli výraznejšiu dominanciu jedného z tímov. Banská Bystrica napriek rýchlo strelenému gólu vypadla z rytmu, a Nitra toho výborne využila. Tak sa Banská Bystrica ocitla pod tlakom, a v piatkovom šiestom stretnutí musela zabojovať o rozhodujúci siedmy duel. Hoci sa Bystričania ujali dvojgólového vedenia, svojou nedisciplinovanosťou oň rýchlo prišli. Pasívnu Bystricu skúsil aspoň vyvolanou bitkou nakopnúť Michal Hudec, ktorý si v kvalitnom pästnom súboji zmeral sily s Filipom Bajtekom. V tretej tretine sa Bystrická hra zlepšila, ujali sa jednogólového vedenia, nepremenili však dve „tutovky“ a to sa im vypomstilo. Minútu aj štrnásť sekúnd pred záverečným klaksónom vyrovnal Roman Tománek, ktorý kedysi obliekal bystrický dres. O tom, že sa táto séria ešte poslednýkrát presunie do Nitry, rozhodol v predĺžení na radosť domáceho publika Kafka.

Handuš - Stümpel
Handuš – Stümpel

Tak ako v predchádzajúcich dueloch, aj v tom siedmom budú rozhodovať hlavne detaily. Z hľadiska disciplinovanosti sa budú musieť mať na pozore najmä horkokrvní Lukáš Bambúch a domáci Juraj Štefanka. Dôležité budú určite aj vhadzovania. V tomto smere výrazne napomáha prítomnosť Michala Handuša. Jozef Stümpel je mu však zdatným konkurentom.

V neposlednom rade zohrajú svoju rolu aj brankári. Kým Nitrania majú k dispozícii stále LakosilaValenta, Banská Bystrica v predchádzajúcich zápasoch prišla kvôli zraneniam o Košarišťana, ktorý bol vo nadstavenej časti veľkou oporou, a o Anderssona, ktorého musel pre natrhnuté triesla v poslednom zápase nahradiť Kanaďan Corbeil.

O druhom finalistovi sa teda rozhodne v nedeľu o 17.00 hod. v Nitra aréne, ktorá bude určite vypredaná. To, či sa podarí zvíťaziť zverencom Petra Oremusa alebo Miroslava Chudého, si budete môcť pozrieť aj v živom prenose na Dvojke.

autor: Dušan Farbula