Jarný beh v nepriazni počasia

Utorkové sychravé počasie sprevádzané celodenným dažďom výrazne poznačilo ďalšie tradičné podujatie práve prebiehajúcich Nitrianskych univerzitných dní. Svoje bežecké schopnosti na trase Chrenovský most – Univerzitný most si prišlo podľa organizátorov zmerať okolo 60 študentov.

Úplne naľavo v modro-žltom drese víťaz mužskej časti Ján Piala.

Organizátori kvôli počasiu od začiatku dňa počítali s menšou účasťou oproti minulému roku – vtedy sa zaregistrovalo 105 bežcov. Nakoniec si prišli aj napriek vytrvalému dažďu zabehať desiatky ľudí, prevažne študentov telesnej výchovy alebo športu a rekreácie.

Pred štartom plánovaným na šestnástu hodinu sa všetci účastníci presunuli pod altánok pri tenisových kurtoch, kde si vypočuli oficiálne slová, ktorými prorektorka UKF Miroslava Líšková beh zahájila. Časomiera dnes určí len jedného víťaza, ale ja si myslím, že v dnešnom počasí ste víťazi všetci.

Prvou na rade bola kategória žien. Študentky mali pred sebou dva okruhy, čo predstavovalo 2 800 metrov. Hneď po výstrele z pištole bolo zjavné, ktoré pretekárky sú na tom vytrvalostne najlepšie. Od úvodu až do záveru dominovala jediná pretekárka, a to Lucia Janečková, známa ako reprezentantka v krose. Hneď po prvom kole mala náskok 59 sekúnd a všetkým bolo jasné, že dobehne ako prvá. Bežalo sa mi dobre, i keď povrch bol klzký a na moste nám v ceste stáli prechádzajúci sa ľudia, vyjadrila sa Lucia, pre ktorú to bol skôr tréning.

Jarný beh N

Práve klzký povrch a ľudia prechádzajúci trasou behu robili účastníkom najväčšie problémy. Po zaevidovaní poslednej dobiehajúcej účastníčky, ktorej tiež patrí uznanie, sa už na rad dostali muži. Samozrejme, ich čakalo o kolo viac, teda 4 200 metrov. Mnohí zvolili opatrný štart, šetriac si sily do posledného kola, a tak sa do čela okamžite dostali tí vytrvalejší bežci, ktorých tempu bolo pre väčšinu príliš vysoké. Zvíťazil trénovaný Ján Piala, študent UKF, ktorý tak obhájil prvé miesto z minulého roka. V kategórii mužov zvíťazil o jednu celú minútu.

Po dobehnutí posledného účastníka prišlo na radu vypisovanie diplomov pre prvých troch bežcov z obidvoch kategórií. Na radosť účastníkov, bol pre všetkých prichystaný kotlíkový guláš. Organizátori jarného behu Nitrou vás už dnes srdečne pozývajú na večerný beh Nitrou, ktorý sa uskutoční v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít v novembri.

Výsledky:

Ženy, 2 800 metrov – 1. Lucia Janečková, 9:35, 2. Barbora Kluvanková, 11:50, 3. Natália Kováčová, 11:52 (všetky z UKF)

Muži, 4 200 metrov – 1. Ján Piala, 13:23 (UKF), 2. Adam Gerbel, 14:23 (SPU), 3. Jozef Čurlej (SPU)

autor: Dušan Farbula