Pri vybavovaní sociálneho štipendia treba najmä trpezlivosť

Ak ste študent a máte nárok na sociálne štipendium, ešte stále je pred vami dlhá cesta, aby vám bolo priznané. Žiaľ, najmäkvôli podvodom v minulosti, je vybavovanie štipendia stále náročnejšie. Cieľom tohto článku je ho uľahčiť.

Štipendium do výšky 275 eur

Na sociálne štipendium vám vzniká nárok v prípade, ak ste študent denného štúdia na slovenskej vysokej škole a máte trvalý pobyt na Slovensku. Okrem toho nesmiete prekročiť štandardnú dĺžku štúdia. Ak spĺňate všetky spomenuté podmienky, môžete si výšku štipendia vypočítať na portáli www.studentskefinancie.sk, kde sa nachádza kalkulačka.

Výška minimálnej priznanej sumy je posudzovaná na základe príjmov osôb, ktoré sú do výpočtu zahrnuté, no minimum je 10 eur. Maximálna suma štipendia pre študenta, ktorý býva do vzdialenosti 30 km od školy, je 230 eur a pre študenta nad túto vzdialenosť 275 eur.

peniaze

Budete potrebovať riadnu kôpku tlačív

Ak spĺňate podmienky a kalkulačka vám vypočítala sumu, ktorú by ste mali dostať, tak si podajte Žiadosť o priznanie sociálneho štipendia. Obrňte sa však trpezlivosťou. Najlepšie je, ak rovno k žiadosti priložíte všetky potrebné dokumenty. Ušetríte tak čas pracovníčok na štipendijnom, ale aj svoj.

„Odporúčam všetkým študentom, nielen prvákom, sledovať a pozorne čítať podrobné informácie, ktoré ponúkame a aktualizujeme na webstránke univerzity v časti sociálne štipendiá. V prípade akýchkoľvek nejasností je vhodná návšteva študenta – žiadateľa o sociálne štipendium na našom oddelení, kde mu ochotne poskytneme odbornú konzultáciu,“ odkazuje žiadateľom vedúca Oddelenia štipendií Dana Buchová. Práve spomenuté online informácie, ktoré sú prehľadné a kompletné, vám tiež do veľkej miery uľahčia vybavovanie.

peniaze1

Vo všeobecnosti sa však pripravte, že budete potrebovať potvrdenie o vzdialenosti, ktorú dochádzate do školy, potvrdenie o trvalom pobyte, potvrdenie o návšteve školy, potvrdenie o podaní alebo nepodaní daňového priznania, potvrdenie o poberaní sociálnych prídavkov, poprípade potvrdenie o výživnom, ak sú rodičia rozvedení.

Tlačivá budete odovzdávať za každého posudzovaného člena domácnosti, čiže to bude pekná kôpka. Dokumenty musia byť z mesiaca, v ktorom budete žiadosť podávať, a všetky treba úradne overiť. Preto si na to naplánujte dostatok času. Napríklad na daňovom úrade majú v súčasnosti na potvrdenie aj mesiac, s čím treba počítať. Dobrou správou je, že ak máte originály tlačív, tak vám kópie môžu overiť aj pracovníčky na študijnom oddelení, čím ušetríte peniaze za úradné pečiatky.

S podvodom sme sa nestretli, odkazuje štipendijné

Tento rok k zmenám v zákone o štipendiách nedošlo, pre Občas nečas to potvrdila vedúca Oddelenia štipendií. Minuloročná novela mala zabrániť špekulantom dostať sa k štipendiám, ak na ne nemali nárok. Študenti obchádzali systém tak, že zmenili trvalý pobyt a vydokladovali samostatnú domácnosť. Často tak dostali štipendium v maximálnej výške.

Dana Buchová však hovorí, že na UKF sa s falšovaním údajov zatiaľ nestretli. „Falšovanie údajov sme zo strany študentov, našťastie, zatiaľ nemali. Všetky doklady, ktoré sú k žiadosti o štipendium predkladané, musia byť príslušnými úradmi vyhotovené ako originály alebo úradne overené kópie,“ hovorí Buchová. V prípade, že by sa študentovi na podvod prišlo, bolo by jeho konanie posudzované na základe Trestného zákona.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: pixabay.com