Kam musíte zaniesť potvrdenie o návšteve školy?

Status študenta so sebou nesie zopár povinností, mnoho ráz aj zdĺhavé vybavovanie na niektorých úradoch. Veľa z nich vyžaduje potvrdenie o návšteve školy, vďaka ktorému si uplatníte zľavy alebo nulové poplatky.

To, čo naozaj musíte

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – aby vaši rodičia mohli poberať prídavky na dieťa (na vás), musíte si dať potvrdiť špeciálne tlačivo. Na UKF ho pracovníčky odovzdávajú študentom už pri zápise. Ak bol študent pred zápisom nezamestnaný, musí priniesť na ÚPSaR ešte jedno potvrdenie, aby bol z evidencie vyradený.

Zamestnávateľ rodiča – aby mal rodič nárok na daňový bonus od štátu, musí rovnako doložiť potvrdenie o návšteve školy.

Zdravotná poisťovňa – ako študent nemáte povinnosť platiť zdravotné poistenie, platí ho za vás štát. Vy však musíte status preukázať potvrdením o návšteve školy.

Sociálna poisťovňa – študenti, ktorí poberajú sirotský dôchodok a pokračujú vo vysokoškolskom vzdelávaní, majú povinnosť odovzdať jedno potvrdenie do Sociálnej poisťovne. Ak tak neurobia, vyplácanie dôchodku úrad pozastaví, obnovené bude až po doručení tlačiva.

Podľa potreby

Mobilný operátor – ak využívate služby oranžového operátora, môžete vďaka ISIC karte platiť o 5 eur menej. Táto zľava sa však vzťahuje iba na paušál pri mesačnej platbe 25 eur. Na začiatku semestra sa treba preukázať v niektorej pobočke potvrdením o návšteve školy.

Zamestnávateľ – mnoho vysokoškolákov uzatvára minimálne jednu dohodu o brigádnickej práci študenta. Každému zamestnávateľovi je potrebné doručiť toto potvrdenie.

Banka – tieto finančné inštitúcie spoplatňujú všetky služby, pričom ide neraz o vyššie čiastky. Študenti by tieto peniaze vedeli využiť aj iným spôsobom, banky ich zvýhodňujú tak, že počas štúdia za vedenie účtu neplatia žiadne poplatky. Po zápise sa preto treba zastaviť v niektorej pobočke vašej banky s jedným potvrdením.

Potvrdenie o návšteve školy je potrebné aj pri ďalších administratívnych úkonoch, napríklad pri vybavovaní študentskej karty ZSSK alebo sociálneho štipendia.

titulná foto: pixabay.com