Festival Vysoké hory Nitra: Divákov prilákal film o horolezeckej legende

„Hory sa stali našou cestou života. Ovládli dušu, telo i myseľ,“ vyznáva sa v úprimnej výpovedi dôverný priateľ Jerzyho Kukuczku, popredného svetového horolezca. Krátky, zato výstižný výrok zachytáva podstatu projektu, venovaného kráse mohutných pohorí, divokých riek a bohatých lesov. Druhá novembrová sobota patrila milovníkom vysokých nezdolaných štítov, skialpinistom, nadšencom vysokohorskej turistiky a všemožných druhov športov v divokej prírode. Nitriansky horský spolok usporiadal 11. ročník festivalu Vysoké hory Nitra.

Po úvodnom príhovore predsedu NHS Patrika Egyuda a nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča organizátori uviedli niekoľko hodnotných snímok, ktoré zachytávali rôzne kúty sveta. Divák videl zábery z Tatier, kanadských Kordiller, oblastí okolo splavných riek Gruzínska alebo nebezpečne vysoké zemské chrbty v Himalájach. Z chladu do tepla preniesla návštevníkov prezentácia o krajinách Strednej Ameriky, jej srdečných obyvateľoch a cestovateľských skúsenostiach Ivana Jančeka.

VHN
Ako to býva tradíciou, sála bola plná. Foto: P. Michalík

Kordillery a Himaláje si získali srdce kanadského horského muža Davea Mossopa. Očarili ho natoľko, že sa rozhodol zasvätiť svoj život tvorbe vysokohorských panorám a objavovaniu prírodných krás. Súčasťou programu bola aj prezentácia Martina Boltižiara, profesora geografie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a zároveň spoluorganizátora tohto podujatia. Rozprával o postupnej príprave, strastiach i príjemných momentoch pri zdolávaní vysokej strechy sveta − horského masívu Kilimandžáro.

Martin Boltižiar je profesorom geografie na UKF. Foto: Matúš Kamenický

O generáciu mladší, zato rovnako zapálený pre lezenie sa predstavil mladý, len 15-ročný rodák z Handlovej, Peter Kuric. Peter bol odmalička športový talent. Za úspechy v lezení, v súčasnosti už aj na medzinárodnej úrovni, vďačí nielen sebe, svojej ctižiadostivosti alebo ambíciám, ale aj rodičom, otcovi, ktorý ho viedol k súťaživosti, a tiež skúsenému trénerovi. Po ňom nasledovala sympatická dvojka kajakára Tomáša Andrássyho a jeho priateľky, aby sa podelili o zážitky zo splavovania chladných gruzínskych riek.

IMG_6409 (1)
Súčasťou festivalu bola aj prehliadka fotografií. Foto: Matúš Kamenický

Celosvetovo oceňovaná biografia s názvom Jurek zobrazuje poľského horolezca Jerzyho Kukuczku. Ten si pred každou zdolanou osemtisícovkou rád hovoril: „Hora je zaplatená. Prečo sa mám teraz vzdať?“ Muž s nekonečnou vášňou pre zdolávanie vrcholov a železnou vôľou nepoľavil zo svojich nárokov stať sa najlepším horolezcom, akým len môže byť. Stal sa druhým horolezcom na svete, po R. Messnerovi, ktorý vystúpil na všetky osemtisícovky, to sa mu však podarilo v kratšom čase a v „lepšom štýle“ tzv. prvovýstupmi, v zime alebo alpským štýlom. Človek, ktorému vďačíme za veľký pokrok v horolezectve a nevídaný pohľad na najvyššie hory sveta. Práve film Jurek podľa organizátorov prilákal mnoho divákov a stal sa jedným z vrcholov festivalu.

VHN
Peter Becko Ondrejovič uviedol počas festivalu prezentáciu Fenomén Venezuela, za ktorý si vyslúžil Hlavnú cenu festivalu. Foto: P. Michalík

Sudán očami zbehlého cestovateľa a fotografa v jednom, Stano Szenci pootvoril dvere, aby sme lepšie porozumeli inakosti africkej kultúry. V závese za prírodnými krásami sa črtali venezuelské poklady a indonézske pláže. Bodku za vydareným horským festivalom dal čerstvý dokumentárny film z dielne Pavla Barabáša − Sloboda pod nákladom s cieľom priblížiť neľahké osudy a životné poslanie tatranských nosičov. 11. ročník bol verný svojej povesti dobre odvedenej práce, zohratého tímu organizátorov a kvalitných príspevkov, odrážajúcich skutočnú krásu a drsnosť prírody.

autorka: Zdenka Manťová