Čo si myslia o študentoch: predavačka v supermarkete a čašníčka

Stretávame ich každý deň a máme s nimi milé i menej príjemné zážitky. Ako však vidia oni nás? Občas nečas vám prináša seriál krátkych rozhovorov so zástupcami povolaní, ktoré prichádzajú denno-denne do kontaktu so študentmi. Témou rozhovorov sú práve študenti.

Cestou do školy či medzi prednáškami si mnoho z nás odbehne do najbližšieho obchodu zahnať hlad. Ešte radšej však máme čas po skončení poslednej prednášky, keď sa vyberieme do obľúbeného podniku a objednáme si pivo alebo kávu.

Rukami predavačiek prechádzajú pri pokladni naše rožky so šalátom, bagety či sladkosti. Čašníčky v kaviarňach nám zase prinášajú poháre a šálky s objednanými nápojmi.

Ak ste sa dočítali až sem, neprekvapí vás, že našimi prvými náhodne oslovenými respondentkami boli práve predavačka a čašníčka. Predavačka Danka pracuje v supermarkete, zatiaľ čo čašníčka si nepriala byť menovaná, no pracuje v podniku, kde študentov stretáva každý deň.

pjimage
foto: koláž (pexels.com/pixabay.com)

Koho si predstavujete pod pojmom študent?

Predavačka: Mladého človeka s mobilom a slúchadlami v ušiach.

Čašníčka: Je to osoba, ktorá študuje buď na vysokej, alebo strednej škole.

Ako často prichádzate do kontaktu so študentmi?

Predavačka: Keďže pracujem v supermarkete každý deň, tak som s nimi v kontakte neustále.

Čašníčka: Pracujem v Pečiatkárni, chodí sem veľa študentov, takže s nimi prichádzam do kontaktu veľmi často.

Vnímate študentov ako celistvú komunitu alebo ich delíte na isté skupiny?

Predavačka: Nevnímam ich ako celistvú komunitu, keďže existujú rôzne typy študentov a mladých ľudí. Delím ich na viaceré skupiny podľa ich záujmov.

Čašníčka: Áno, samozrejme, delím ich na vysokoškolákov a stredoškolákov. Rozdiely medzi nimi je vidieť väčšinou hneď, keď prídu.

Čo si na študentoch všímate najviac?

Predavačka: Všímam si ich chovanie či už ku mne, alebo ku kolegyniam a aj k starším ľuďom. A všímam si aj to, či sa pozdravia, alebo ma odignorujú.

Čašníčka: Či sú mladší, to bývajú stredoškoláci, alebo sú už vyspelejší, schopnejší. To sú zas vysokoškoláci. (smiech)

Čo si myslíte, že študenti robia vo svojom voľnom čase?

Predavačka: Trávia dlhé hodiny na internete. Potom sú takí, ktorí aj športujú, čo oceňujem. Samozrejme, existujú aj študenti, ktorí sa venujú väčšinu času školským povinnostiam, ale takí sú podľa mňa skôr výnimkou.

Čašníčka: Chodia po kávičkách alebo sa venujú iným mimoškolským aktivitám.

Aký je váš najvtipnejší zážitok so študentmi?

Predavačka: Nemám konkrétny zážitok, no vždy ma veľmi rozosmeje, keď sa so mnou snažia flirtovať.

Čašníčka: Raz mi ukradli šálku a mliečko. (smiech)

Čo by ste na študentoch zmenili?

Predavačka: Zmenila by som ich chovanie ku starším ľuďom alebo aj k mojim kolegyniam. Niektorí sa správajú naozaj neslušne. Mnohým chýba úcta. Tiež by som ocenila, keby toľko mladých ľudí nekupovalo alkoholické nápoje a cigarety.

Čašníčka: Asi to, aby neboli voči nám drzí.

autorky: Alexandra Bednárová a Jana Sedláková