Otázky a odpovede o imatrikuláciách – ako prebiehajú a čo si obliecť?

Prvákov čakajú budúci týždeň slávnostné imatrikulácie. Oproti stredoškolským sú úplne odlišné, majú oficiálny charakter a vyžaduje sa slušné spoločenské oblečenie.

Počas budúceho týždňa sa v Aule UKF uskutočnia imatrikulácie študentov prvého ročníka jednotlivých fakúlt. Prinášame vám základné otázky a odpovede o imatrikuláciách.

Čo sú vysokoškolské imatrikulácie?

Imatrikulácie na vysokej škole sú slávnostným aktom uvedenia prvákov na akademickú pôdu.

Čím sa líšia od imatrikulácií na strednej?

Všetkým. Kým na strednej škole ide väčšinou o zábavu a strápnenie nových študentov, na vysokej škole majú imatrikulácie slávnostný a oficiálny charakter. Stredné školy túto tradíciu prevzali práve od vysokých škôl, no upravili si ju po svojom.

Ako by ste sa mali obliecť?

Keďže imatrikulácie sú slávnostnou udalosťou, študenti by mali prísť slušne oblečení. Odporúča sa spoločenské oblečenie, takže džínsy, tričko a mikinu tentokrát nechajte doma.

Foto: UKF/Fakulta prírodných vied

Ako imatrikulácie prebiehajú?

Na imatrikuláciách sú prítomní významní členovia akademickej obce, vrátane dekanov. Po slávnostnom úvode nasledujú príhovory. Po nich každý študent vystúpi na pódium a slávnostne zloží imatrikulačný sľub. Na pódium prichádzajú spravidla podľa odborov v abecednom poradí – takže napríklad anglistika na začiatku, žurnalistika na konci.

Čo dostanete?

Spomienkou študentov na vysokoškolské imatrikulácie je imatrikulačný list. Jednotlivé fakulty ich zvyknú vyhotovovať odlišne, v akademickom roku 2014/2015 vyzerali imatrikulačné listy FF takto:

Imatrikulačný list. Foto: autor

Harmonogram imatrikulácií:
FPV 9. 11. 2017 o 9,00 hod.
FSVaZ 7. 11. 2017 o 13,30 hod.
FSŠ 7. 11. 2017 o 11,30 hod.
FF 8. 11. 2017 o 10,00 a 12,30 hod.
PF 7. 11. 2017 o 9,00 hod.

titulná foto: UKF/Fakulta prírodných vied