Zaľúbený Shakespeare v DAB divákovi prináša romantiku aj dobové informácie

Tento víkend uviedlo Divadlo Andreja Bagara prvú premiéru v tejto sezóne. Zámerom hry Zaľúbený Shakespeare nebolo len priniesť romantiku a zábavu, ale diváka aj dovzdelávať.

Akousi kronikou je herečka Anna Rakovská (v alternácii Lenka Barilíková), ktorá v správny moment prinesie divákovi správnu informáciu. Či už ide o život hlavného hrdinu Williama Shakespeara, alebo doby, v ktorej sa dej odohráva. Aj vďaka tomuto rozmeru sa dozvedáme, že v 16. storočí – tvorivých časoch slávneho dramatika, bolo celkom bežné kradnutie diel a aj Shakespeare nedosiahol slávu iba vďaka vlastnej tvorbe.

Okrem toho je táto doba príznačná počiatkami alžbetínskeho divadla – stvárnenie, v ktorom aj ženské postavy hrali zásadne muži. Tento druh hry sa premieta aj do nitrianskeho Zaľúbeného Shakespeara. Herci bravúrne približujú spôsoby, ako sa takéto divadlo v tej dobe skúšalo a aj hralo. Za oponou sa však odohráva iný príbeh – príbeh lásky Williama Shakespeara.

Anna Rakovská ako kronikárka. Foto: Collavino Photography

V Londýne funguje niekoľko divadiel, ktoré si navzájom konkurujú. Pre jedno z nich má Shakespeare (Juraj Ďuriš, v alternácii Ján Koleník) napísať hru. Nemá však celkom nič okrem plytkého názvu a radcu Christophera Kita Marlowa (Martin Fratrič). Ten mu radí napísať niečo o Rómeovi a Etele, pirátovej dcére. Vtedy sa začína rodiť myšlienka o najslávnejšej tragédii – Rómeovi a Júlii.

Will pri skúške nedomyslenej hry s amatérskym súborom stretáva adepta na hlavnú postavu – Thomasa Kenta. Za mužským odevom sa v prestrojení skrýva mladá aristokratka Viola Lesspes (Klaudia Kolembusová, v alternácii Kristína Turjanová), ktorá zbožňuje divadlo, ale ako žena v žiadnom predstavení účinkovať nemôže. Práve Viola sa stáva múzou pre Shakespeara pri napísaní Rómea a Júlie. Dramatik totiž sám zažíva to, čo píše v hre.

Juraj Ďuriš (W. Shakespeare) a Klaudia Kolembusová (V. Lesseps) Foto: Collavino Photography

Po plese, na ktorom sa Viola má zoznámiť s lordom Wessexom (Jakub Rybárik), jej nastávajúcim manželom, je osud milovníčky divadla a slávneho dramatika spojený nastálo. Od toho momentu divák pozoruje vzťah medzi Kentom a Shakespearom, Violou a Marlowom (Will sa predstavil pod jeho menom, aby ho nespoznali), lordovou budúcou ženou a neúspešným umelcom. Jeden vzťah – viacero podôb – mnoho prekážok.

Vyše trojhodinové predstavenie sa nieslo práve v tomto duchu. Herecký súbor DAB spoločne s hosťujúcimi hercami a tanečníkmi predviedli dokonalú romancu dvoch ľudí. Obzvlášť vyzdvihujeme práve stvárnenie Klaudie Kolembusovej a Juraja Ďuriša, ktorých sme mali možnosť vidieť na sobotňajšej premiére. Dvojica vniesla do hry osobitú jemnosť a čistotu, ktorá sa nám s tou dobou v mysli spája. Dávku humoru, okrem iných hercov, priniesla postava dojky (Eva Pavlíková). Stálica nitrianskeho divadla nečakane urobila alebo povedala niečo, na čom sa divák schuti pobavil. Pavlíková príjemne zosobnila ženu, ktorá má byť rázna vo výchove, ale aj dobrosrdečná zároveň.

Eva Pavlíková (vľavo) v úlohe dojky. Foto: Collavino Photography

V Zaľúbenom Shakespearovi sa objavuje takmer celý súbor nitrianskeho divadla. Ako hosťujúci herci sa zapojili i legendy Eva Hlaváčová (kráľovná Alžbeta I.) a Anton Živčic (Sir de Lesseps).

Réžia: Peter Oravec
Dramaturgia: Slávka Civáňová