Kinopremiéry: Február 2018

V spolupráci s kinom Cinemax Nitra vám prinášame prehľad filmových noviniek.

Zlá správa – blíži sa začiatok nového semestra. Dobrá správa – do kín opäť dorazili nové filmy. Tentoraz sa medzi nimi nachádzajú aj dva filmy nominované na Oscara, konkrétne Niť z prízrakov a The Post: Aféra v Pentagone.

Pre nadšencov Marveloviek je tu Čierny panter, jeden z najočakávanejších filmov tohto roka. Biografický film 15:17 Paríž od režiséra Clinta Eastwooda opisuje udalosti zmareného teroristického útoku, a nesmieme zabudnúť ani na finálnu časť svetoznámej trilógie 50 odtieňov, tentoraz pod názvom 50 odtieňov slobody.

Niť z prízrakov (Phantom Thread)

Premiéra: 1. február

Réžia: Paul Thomas Anderson

Hrajú: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Vicky Krieps, Camilla Rutherford

Dĺžka: 130 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Jazyková verzia: české titulky

Distribútor: Universal Pictures

Historická dráma Niť z prízrakov sa odohráva v Londýne, v období 50. rokov minulého storočia. Príbeh hovorí o módnom návrhárovi Reynoldsovi Woodcockovi (Daniel Day-Lewis), ktorý sa zamiluje do čašníčky Almy (Vicky Krieps). Ich vzťah je však sprevádzaný neustálymi hádkami, zapríčinenými najmä Reynoldsovým puntičkárstvom a perfekcionizmom.

Ide o posledný film v kariére Daniela Day-Lewisa, ktorý sa následne rozhodol ukončiť svoje pôsobenie vo filmovej brandži.

Film bol nominovaný na šesť cien Akadémie a na dve ceny Zlatý Glóbus.

Na stránke Rotten Tomatoes dosiahol film hodnotenie 91 %, na stránke Metacritic 90 bodov zo 100.

15:17 Paríž (The 15:17 to Paris)

Premiéra: 8. február

Réžia: Clint Eastwood

Hrajú:  Judy Greer, Jenna Fischer, Thomas Lennon, Jaleel White, Tony Hale, Sinqua Walls, P.J. Byrne, Bryce Gheisar, Robert Pralgo

Dĺžka: 93 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Warner Bros. Entertainment

Biografická snímka 15:17 Paríž režírovaná Clintom Eastwoodom je natočená podľa autobiografie s názvom 15:17 Paríž: Skutočný príbeh teroristu, vlaku a troch amerických hrdinov (The 15:17 To Paris: The True Story Of A Terrorist, A Train, And Three American Heroes). Autormi knihy sú traja Američania, ktorí zabránili teroristickému útoku, ktorý sa mal odohrať 21. augusta 2015 vo vlaku smerujúcemu z Amsterdamu do Paríža. Názov 15:17 Paríž referuje k času, v ktorom vlak opustil Amsterdam.

Zaujímavosťou je, že samotní autori knihy si vo filme zahrajú samých seba.

Päťdesiat odtieňov slobody (Fifty Shades Freed)

Premiéra: 8. február

Žáner: erotický thriller

Réžia: James Foley

Hrajú: Dakota Johnson, Jamie Dornan, Eric Johnson, Eloise Mumford, Rita Ora, Luke Grimes, Victor Rasuk

Dĺžka: 105 min.

Prístupnosť: od 18 rokov

Distribútor: Universal Pictures

Posledná časť svetoznámej trilógie Päťdesiat odtieňov, tentoraz s názvom Päťdesiat odtieňov slobody, je natočená podľa rovnomennej knihy od autorky E. L. James. Vo vyvrcholení celej série sú Anastasia (Dakota Johnson) a Christian (Jamie Dornan) manželmi – napriek tomu však nežijú úplne spokojne, a čakajú ich ďalšie komplikácie. Medzi ne patria aj Anastasiin bývalý šéf a Elena, Christianova bývalá milenka.

Na soundtracku k filmu sa podieľali umelci ako Rita Ora, Sia, Liam Payne, Ellie Goulding či Dua Lipa.

Čierny panter (Black Panther)

Premiéra: 15. február

Žáner: akčný/dobrodružný

Réžia: Ryan Coogler

Hrajú: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright,

Dĺžka: 132 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Distribútor: Walt Disney Studios Motion Pictures

Čierny panter je v poradí osemnástym filmom vo filmovom vesmíre Marvelu. Postava Čierneho pantera je inšpirovaná rovnomenným komiksom od Stana Lee a Jacka Kirbyho. Prvýkrát sa bojovník T’Challa (Chadwick Boseman) objavil vo filme Captain America: Občianska vojna. Po smrti svojho otca sa stáva novým vládcom Wakandy. Keď sa však spoja dvaja nepriatelia v snahe zničiť kráľovstvo, T’Challa sa rozhodne zmobilizovať spojencov a ako Čierny panter musí zabrániť prepuknutiu celosvetovej vojny.

Ide o prvý Marvel film, ktorého väčšinové obsadenie tvoria černosi.

Taktiež ide o jeden z najočakávanejších filmov roka – predstihli ho už len Avengers: Infinity War. V prvých 24 hodinách predpredaja sa predalo najviac lístkov v histórii Marvel filmov.

The Post: Aféra v Pentagone (The Post)

Premiéra: 22. február

Réžia: Steven Spielberg

Hrajú: Tom Hanks, Maryl Streep, Sarah Paulson, Alison Brie, Bruce Greenwood

Dĺžka: 116 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Jazyková verzia: české titulky

Distribútor: 20th Century Fox/Universal Pictures

Politický triler The Post opisuje skutočné udalosti zo 70. rokov minulého storočia. Žurnalisti novín The Washington Post, medzi nimi Kat Grahamová (Meryl Streep) a Ben Bradlee (Tom Hanks), sa pokúšajú uverejniť tzv. Pentagon Papers – dokumenty odhaľujúce fakty o zásahoch americkej vlády do Vietnamskej vojny. V boji proti vláde sa však vystavujú istému nebezpečenstvu.

Film bol nominovaný na cenu Akadémie v dvoch kategóriách a na cenu Zlatý Glóbus v šiestich kategóriách.

Na stránke Rotten Tomatoes získal film hodnotenie 88 % a na stránke Metacritic 83 bodov zo 100.

autorka: Sofia Prétorová
foto: cine-max.sk