Kinopremiéry 2018: Marec

Je pred nami ďalší mesiac a s ním prichádzajú i filmové novinky. Medzi nimi sa tentoraz nachádza niečo pre nostalgikov – animák Včielka Maja 2: Sladké hry. Ďalej filmy z nášho prostredia – česko-slovenská dráma Tlmočník a česká komédia Otcova volga. Fanúšikovia sci-fi sa potešia novým pokračovaním Pacific Rim a Spielbergovým Ready Player One.

Tlmočník

Žáner: dráma, komédia

Réžia: Martin Šulík

Hrajú: Jiří Menzel, Peter Simonischek, Zuzana Mauréry, Réka Derzsi, Anna Rakovská, Eva Kramerová, Atilla Mokos, Judita Hansmann

Krajina pôvodu: Česko, Slovensko

Dĺžka: 113 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Jazyková verzia: slovenský, český jazyk

Distribútor: Garfield Film

Film o tlmočníkovi Alim (Jiří Menzel) a jeho priateľovi, rakúskom učiteľovi a bonvivánovi (Peter Simonischek), sleduje ich spoločné cestovanie naprieč Slovenskom. Obaja sa pritom pokúšajú spoznať pravdu o svojej minulosti. Ich dobrodružstvo je naplnené bizarnými situáciami a stretnutiami s rôznymi ľuďmi.

Snímka mala svetovú premiéru na filmovom festivale Berlinale. Tam si Jiří Menzel prevzal i ocenenie Berlinale Camera.

Tvorcovia filmu sa nechali inšpirovať knihou Mŕtvy v bunkri od rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka.

V kinách CINEMAX od 1. marca 2018

Včielka Maja 2: Sladké hry (Maya The Bee 2)

Žáner: animovaná rozprávka

Réžia: Noel Cleary, Alexs Stadermann

Hrajú: Martinka Kapráliková, Lukáš Frlajs, Táňa Kulíšková, Eva Matejková, Juraj Predmerský, Bianka Bucková, Betla Dvoranová, Martin Kaprálik, Tibor Frlajs

Krajina pôvodu: Nemecko

Dĺžka: 84 min.

Prístupnosť: pre všetky vekové kategórie

Jazyková verzia: slovenský dabing

Distribútor: Forum Film

Včielku Maju čaká ďalšie veľké dobrodružstvo. Keďže sa nemôže spolu so svojím úľom zúčastniť Sladkých hier, rozhodne sa osobne poprosiť včeliu cisárovnú o dovolenie súťažiť. Tá jej vyhovie, no je v tom háčik – ak prehrá, jej úľ príde o všetky zásoby medu. Podarí sa im vyhrať?

V kinách CINEMAX od 1. marca 2018

Otcova volga (Tátova volha)

Žáner: komédia

Réžia: Jiří Vejdělek

Hrajú: Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Martin Myšička, Boleslav Polívka, Emilia Vášaryová, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová, Jana Plodková, Václav Neužil

Krajina pôvodu: Česko

Dĺžka: 90 min.

Prístupnosť: od 7 rokov

Jazyková verzia: český jazyk

Distribútor: CinemArt SK

Po nečakanej smrti Ludvíka jeho dcéra Tereza (Tatiana Vilhelmová) zistí, že mal tajomstvo – nemanželského syna. A zatiaľ čo jej mama Eva (Eliška Balzerová), kostýmová výtvarníčka, sa spočiatku rozhodne tento fakt ignorovať, Tereza túži brata vypátrať. Preto sa i s matkou vydáva po stopách bývalých mileniek a priateľov Ludvíka, a to na jeho starom veteránovi volga GAZ 21.

Zaujímavosťou je, že Tatiana Vilhelmová si už raz zahrala dcéru Elišky Balzerovej, a to vo filme Teorie tygra z roku 2016.

V kinách CINEMAX od 8. marca 2018

Pacific Rim: Povstanie (Pacific Rim: Uprising)

Žáner: akčný/sci-fi

Réžia: Steven S. DeKnight

Hrajú: John Boyega, Scott Eastwood, Jing Tian, Cailee Spaeny, Rinko Kikuchi, Burn Gorman, Adria Arjona, Charlie Day

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 111 min.

Jazyková verzia: slovenské titulky

Distribútor: Universal Pictures

Pokračovanie sci-fi snímky z roku 2013 Pacific Rim od režiséra Guillerma del Tora si tentoraz vzal na starosť Steven D. DeKnight.

Jake Pentecost (John Boyega) je bývalým pilotom obrovských robotov – Jaegerov. Teraz však žije v ilegalite a na živobytie si zarába rôznymi nezákonnými spôsobmi. Popritom sa stretáva s Amarou (Cailee Spaeny), ktorá dokázala sprevádzkovať Jaegera určeného k likvidácii. Obaja sa napokon dostanú do problému so zákonom, a aby sa z toho dostali, stanú sa členmi nového výcvikového programu Jaegerov. Čoskoro však prichádza skutočná vojna.

Režisér pripustil, že je tu možnosť ďalšieho pokračovania série. Tvorcovia pracovali na scenári k tomuto filmu ešte pred tým, než bol odsúhlasený štúdiom.

V kinách CINEMAX od 22. marca 2018

Ready Player One: Hra sa začína (Ready Player One)

Žáner: akčný/sci-fi

Réžia: Steven Spielberg

Hrajú: Tye Sheridan, Simon Pegg, T.J. Miller, Ben Mendelsohn, Mark Rylance, Hannah John-Kamen

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 140 min.

Jazyková verzia: slovenské titulky

Distribútor: Warner Bros. Pictures

Sci-fi Ready Player One je natočené podľa rovnomennej knižnej predlohy z roku 2011 od spisovateľa Ernesta Clinea. V roku 2045 trávia ľudia väčšinu svojho času vo virtuálnom svete s názvom OASIS, kde neexistujú žiadne hranice – človek môže byť kýmkoľvek a robiť si, čo chce. Všetci sa pokúšajú rozlúštiť hádanky a splniť rôzne úlohy s jediným cieľom – nadobudnúť tak bohatstvo i OASIS po jeho zosnulom tvorcovi. Medzi týmito ľuďmi je i Wade Watts (Tye Sheridan), ktorý sa razom ocitne v nemilosrdnom súboji.

Vo filme hrajú veľkú úlohu rôzne odkazy na popkultúru, siahajúcu od roku 1980 po rok 2010. Medzi nimi sa nachádzajú napríklad odkazy na DC komiksy, Pána prsteňov či populárnu hru Overwatch.

V kinách CINEMAX od 29. marca 2018

Článok vznikol v spolupráci s kinom CINEMAX NITRA.